Yaşamınızı tehdit edecek bir rahatsızlığınızın olduğunu öğrenmek oldukça üzücü olabilir. Her bir hasta karaciğer kanseri teşhisi ile farklı şekilde baş etmektedir. Karaciğer kanseri ile baş eden kişiler için kolay bir yöntem bulunmasa da aşağıdaki önerilerden bazıları yardımcı olabilir:      

  • Karaciğer kanseri ile ilgili bilgi edinin. Kanserinizin aşaması, tedavi seçenekleriniz ve istediğiniz üzerine teşhisiniz ile ilgili doktorunuzdan bilgi alın. Karaciğer kanseri ve tedavi seçenekleriniz ile ilgili daha fazla bilgi edinebilmek için sağlık ekibinizden güvenilir bilgi kaynakları hakkında bilgi alın. Ulusal Kanser Enstitüsü önemli bilgi kaynaklarından birisidir. Karaciğer kanseri ile ilgili daha fazla bilgi edinmek, tedavi seçeneklerine karar verirken kendinize olan güveninizin artmasına yardımcı olacaktır.  
  • Arkadaşlarınız ve ailenize yakın olun. Arkadaşlarınız ve ailenizle sıkı ilişkiler yürütmek karaciğer kanseri ile daha kolay bir şekilde baş etmenize yardımcı olacaktır. Arkadaşlar ve aile, hastanede iseniz ev işlerinin yürütülmesi gibi konularda ihtiyacınız olan pratik desteği sağlayabilir. Ayrıca kanser nedeni ile moralinizin bozulduğu zamanlarda size duygusal destek sağlayabilirler. 
  • Konuşabileceğiniz birisini bulun. Umutlarınız ve korkularınız ile ilgili düşüncelerinizi dinlemeye istekli iyi bir dinleyici bulun. Danışmanlar, tıbbi sosyal çalışanları, din adamları veya kanser destek grupları da size yardımcı olabilir. Bu kişi arkadaşlarınızdan veya ailenizden birisi olabilir. Çevrenizdeki destek grupları ile ilgili olarak doktorunuzdan bilgi alın veya telefon defterinizi, kütüphaneyi veya Ulusal Kanser Enstitüsü gibi bir kanser kuruluşlarını kontrol edin. 
  • Hazırlıklı olun. Kanser gibi yaşamı tehdit edici bir rahatsızlığın bulunması ölme ihtimaline karşı hazırlıklı olmayı gerektirir. Bazı kişiler için güçlü bir inanç yaşamı tehdit edici rahatsızlıklar ile baş etmeyi kolaylaştırır. Gerek görmeniz halinde, daha fazla bilgi edinmek için ve cenaze işlemleri ile ilgili vasiyetleriniz konusunda doktorunuza danışın.  

Prof. Dr. Nurettin LÜLECİ

Hocam kanser hastalarında genel olarak ağrı nasıl olur?... devamı