Nedir

Diş Çürükleri

Bu yazı diş çürükleri ve oyukları hakkında bilgi vermektedir. Eğer şu konularda bilgi arıyorsanız bulabilirsiniz.

  • Diş eti hastalığı için bakınız Diş Eti Hastalığı.
  • Diş ağrıları için bakınız Diş Ağrıları ve Diş Eti Problemleri.
  • Diş kontrolleri, diş bakımı için bakınız Temel Diş Bakımı.

Diş çürüğü diş oyuğuyla sonuçlanan bir süreçtir. Ağzınızdaki bakteriler dişi eriten asitler yaptığı zaman meydana gelmektedir. Tedavi edilmezse, diş çürüğü ağrı, enfeksiyon ve diş kaybına sebep olabilir.

Dişinizi düzenli olarak fırçalayıp diş aralarını temizleyerek, diş temizliği ve chekuplar için dişçinize muayeneye giderek ve şekerli yiyeceklerden kaçınarak diş çürümesini kolayca önleyebilirsiniz.

Sebepleri

Sebepler

Bakteriler ve yiyecekler bir arada diş çürüğüne sebep olurlar. Plak denilen berrak, yapışkan ve bakteri taşıyan bir madde dişiniz ve diş etleriniz üzerinde oluşur. Bakteri yediğiniz yemeklerdeki şekerle beslendikçe asitler üretirler. Asitler yiyeceğin yenmesinden sonraki yirmi dakika veya sonrasında dişlere saldırırlar. Zaman içinde bu asitler diş minesini yok ederek diş çürümesine sebep olur. 

Belirtileri

Belirtiler

Diş çürüğü genellikle bir oyuk oluşana veya bir diş enfeksiyonu yaşanana kadar belirti göstermez. Bu meydana geldiğinde en yaygın belirti diş ağrısıdır.

Teşhisi

Teşhis

Dişçiniz diş çürüğünü şu şekillerde teşhis eder.

  • Geçmişteki dişle ilgili ve tıbbi problemleriniz ve kullandığınız ilaçlar hakkında sorular sorar.
  • Küçük bir ayna ve uzun iğneli bir alet kullanır dişlerinizi muayene eder.
  • Dişlerinizin ve ağzınızın röntgenini alır. 

Tedavisi

Tedavi

Diş çürüğü tedavisi çürüğün ne kadar ilerlemiş olduğuna bağlıdır. Florür kullanarak hafif diş çürüğünü geriye döndürebilirsiniz. Hafif diş çürüğünün sebep olduğu oyukları onarmak için dişçiniz oyukları başka bir maddeyle doldurur (dolgu maddeleri). Daha ciddi diş çürükler için kanal tedavisine veya kurona ihtiyaç duyabilirsiniz, doktorunuz dişi çekebilir.

Dt. Bedri ÖZARSLAN

Ön diş darbe gördü rengi gitti kararma falan röntgen de çürük değil çıktı kan girmiş içine ne yapılabilir... devamı