Cilt kas ve organları örten bir yapıdır ve bu yapının esnek olmasını sağlayan proteinler kolajen ve elastin vücut tarafından belirli bir yaşa kadar üretilir ancak zamanla vücudun onarma mekanizması bu yararlı proteinleri üretmeyi azaltır ve cilt yüzeyinde kırışıklıklar ortaya çıkmaya başlar. Günlük bakım ritüelinize ek olarak cildinizi güzelleştirecek gıdaları biliyor musunuz?

Çilek
C vitamini açısından zengin olan diğer tüm meyveler gibi çilek de kırışıklık oluşumunu engeller. Hem maske olarak uygulamalı hem de gün içerisinde meyve olarak tüketmelisiniz.

Zeytinyağı
İçeriğindeki E vitamini sayesinde cildin nem dengesini koruyan ve serbest radikallerin hücrelere zarar vermesini önleyen zeytinyağı tam bir kırışıklık karşıtı iksirdir. Yemeklerinizde kullanmalı aynı zamanda maske olarak da cildinize uygulamalısınız.


Yeşil Çay
İçeriğindeki antioksidanlar sayesinde vücudunuzdaki toksinleri atan yeşil çayı günde en az bir bardak tüketmeye özen göstermelisiniz. Cildin yaşlanmasını önlediği gibi aynı zamanda cilt kanseri riskini de azaltan yeşil çayın tadını sevmiyorsanız içerisine bir çay kaşığı bal ilave edebilir veya bir iki damla limon damlatarak aroma katabilirsiniz.Balkabağı
Balkabağı meyvesinin içeriğindeki A, C ve E vitaminleri cildin elastikiyetini korurlar, kırışıklıkların oluşmasını engellerler ve parlak bir ten vaat ederler.

Nar
İçeriğindeki yüksek oranda antioksidan özelliği taşıyan vitaminler kırışıklıkların oluşumunu engeller. Gün içerisinde hem meyve olarak tüketmenizi hem de ölü deri hücrelerinizden kurtulmak için maske olarak kullanmanızı tavsiye ediyoruz.

Dyt. MELTEM ŞENİZ TOKSOY

mrb hocam ben 178 cm boyundayım 85 kiloyum ve ne kadar uğraşssam kilo veremiyorum bu konuda bana yardımcı olabilirmisiniz hangi tür gıdaları tüketmeme... devamı