Çocuk zamanında yattığı ve gece boyunca yeterli saat uyuduğu halde uykusunu alamamış gibi görünüyor ve sabahları uykusunu alamamış şekilde kalkıyorsa, bunun nedeni genellikle fiziksel sorunlardır. Bu sorunlardan en sık rastlananı geniz eti ve bademcik gibi nedenlere bağlı olarak çocuğun tam nefes alamaması, beyne yeterince oksijen gidememesi gibi durumlardır. Bunun dışında gece boyunca görülen kabuslar, çocuğun korkmasına ve uykusunu tam olarak alamamasına neden olabilir. 9 ayla 3 yaş arasında çocuklarda sık görülen gece terörü de, çocuklar yeterince uyuyor görünmelerine rağmen, uykularını tam olarak alamamalarına yol açabilir.

Eğer çocuk yeterli bir süreyi yatakta geçirdiği halde hala uykusunu alamamış gibi görünüyorsa, bir uzmana başvurmakta fayda vardır. Ayrıca bazı ilaçlar da böylesi sonuçlara yol açabilir. Özellikle antihistaminikler, çocuklarda alerjiye karşı sıkça kullanılan ilaçlardır. Bu ilaçları kullanan çocuklar uyur, hatta ilacın etkisiyle fazla bile uyuyabilir. Ama uyandığı zaman, uykusunu alamamış ve sersemlemiş olabilir. Eğer çocuk ilaç kullanıyorsa, uykusunu alamama sorunu yaşadığı zaman, ilaç sorgulaması yapılması da gerekebilir.

Prof. Dr. Kaan AYDOS

Hocam koly gelsin sperm kanali tikanikliginda kullanabilcegim ilac veya ilaclar nelerdir ilacla cozumu var midir... devamı