Çocukların güneşten korunması için gerekli olan korunma kuralları, artılarıyla birlikte yetişkinlerle aynıdır. Çocuklar için ekstra olarak, 0-6 aylık dönemde, kaç faktörlü koruyucu sürülmüş olunursa olunsun, çıplak olarak doğrudan güneşe çıkmaları tavsiye edilmez. 6 aylık bebekler mutlaka giysi ve şapkalarla korunmalı ve direkt güneş altında bırakılmamalıdır.

Çocuklar suyu çok sevdikleri için, genellikle denizde ve havuzda daha çok yanarlar. Suda olmanın insanı koruyacağı şeklinde yanlış bir düşünce vardır. Oysa suya girildiği zaman güneş koruyucusu da etkisini nispeten yitirdiği için çocuklar daha fazla yanarlar. Bu konuda dikkatli olmak gerekir. Gölge de aldatıcı olmamalıdır. Çünkü gölgede oturulduğunda da güneş alınır. Bu yüzden çocuğun şemsiye altında olması onu yeterince korumaz. Dolayısıyla riskli saatlerde çocuğu deniz ve havuz kenarına, sahillere götürmemek gerekir.

Çocuklar için üretilmiş koruyucuların içinde ekstra koruyucu maddeler bulunur. Bu nedenle çocuklar için üretilmiş ve en az 20 faktörlü bir güneş koruyucu, çocuklar güneşe çıkmadan 15-20 dakika önce sürülmelidir. Yanı sıra çocuğun her suya girip çıkışından yeniden sürmek gerekir. Bu koruyucular kaç faktörlü olurlarsa olsunlar, hiçbirinin bir insanı 5-6 saat koruyamayacağı bilinmelidir.

Op. Dr. Aytun AKTAN

Merabalar ben 3 aydir evliyim dogal korunuyoruz sonradan cocuk olmama riski varmi... devamı