Siğil tedavisi, siğil olan bölgeyi yok etmeyi hedefler. Bunun için birçok yönteme başvurulur. Bunlardan bir tanesi ilaçlardır. Dışarıdan sürülerek uygulanan asitler ya da vücudu zayıflatan bağışıklık sistemini güçlendiren maddeler kullanılabilir.
 
Yanı sıra cerrahi yöntemler de uygulanabilir. Bunlar dondurma yöntemi, yakma yöntemi ve keserek çıkarma yöntemidir. Ama genel olarak keserek çıkarma yöntemi tercih edilmez, diğer iki yönteme başvurulur.
 
Son seçenek lazer
 
Siğilin başlıca tedavi yöntemleri bunlardır. Ayrıca bir de lazer yöntemi vardır. Lazer son çare olarak başvurulan bir yöntemdir. Çünkü hem pahalı hem de çok yaygın olarak kullanılmayan bir yöntemdir. Çok dirençli siğillerde, son seçenek olarak lazer de kullanılabilmektedir.

Siğil tekrara yatkın bir hastalıktır. Bu yüzden bir kez tedavi edildikten sonra yeniden çıkmayacağının garantisi yoktur. Ama büyük oranda iyileşir ve bir daha çıkmaz. Ama yeniden çıkarsa, bu tedavi yöntemleriyle ya da yöntemler değiştirilerek tedaviye devam edilir.
Ancak tedavide çok da agresif davranmamak gerekir. Çünkü zaten siğil kendiliğinden de iyileşebilen bir hastalıktır. 
İLGİLİ MAKALE

Genital Siğil Tedavisi

Dr. Burcu YAMANGÖKTÜRK SOLAK

Merhaba Burcu Hanim benim sorunum Penis bolgemde sigil var uzerinde noktalar seklinde bunun tedavisi var mi varsa acil geri cevap verirseniz sevinirim... devamı