Bunlar doğada toprakta, insanlarda ve hayvanlarda bulunabilirler. Uygun koşullar oluştuğu zaman insanlarda enfeksiyon yaratabilirler.
 
Mantar enfeksiyonlarının en önemli özelliği, nemli ve terlemeye uygun bölgelerde, çok terleyen kişilerde ortaya çıkmasıdır. Çok yaygın bir rahatsızlıktır. Özellikle ayak parmak arası ve kasıklarda mantar bulunması, toplumda çok yaygın olarak görülen bir durumdur. Orta yaşın üstündeki kişilerde tırnak mantarı oldukça yaygındır.
 
Mantar mikroorganizmaları, keratin denilen bir maddeyle beslenirler. Bunlar normalde derinin ölü tabakası içinde bulunan bir protein yapısıdır. Mantarların ana besin kaynakları da keratindir.
 
Ancak mantarın yerleşmesi için ter ve nemin birlikte bulunması uygun bir ortam oluşturur. Bu yüzden askerlerde ayak terlemesi çok fazla olduğu için onlarda sıklıkla mantar görülebilir. Abdest aldığı için ayağını çok sık yıkayıp kurulamayan kişilerde sık görülür. Sporcular, gençler ve genel olarak çok terleyen kişilerde mantar enfeksiyonları daha sık ortaya çıkar.

Op. Dr. Naci ÇELİK

merhabalar piercing yaramın etrafı mantara benzer pıtır pıtır beyaz tomurcuklar oldu.bu nedir ?... devamı