Tırnak mantarına lazer uygulandığı zaman, bunun etkisi yaklaşık 6 ayın sonunda ortaya çıkacaktır. Çünkü lazer tırnak yatağına uygulanır. Tırnak yatağından mantardan arınmış temiz bir tırnak çıkması 6 aylık bir zamana mal olacaktır. 

Bu 6 ay boyunca hastanın uyması gereken kurallar, yeni gelen tırnağın kirlenmesini engellemeyi amaçlar. Bunlar, giyilen çoraplara dikkat edilmesi, terleyen ayaklarda çorapların günde en az iki kez değiştirilmesi, giyilen ayakkabı ve çorapların günlük olarak mantar ilaçlarıyla spreylenmesidir. 

Bütün amaç, çoraplarda ya da ayakkabıların içinde gelişebilecek ya da var olan mantar enfeksiyonlarının ortadan kaldırılmasını sağlamaktır. 

Ayrıca hastaların günlük giydikleri ayakkabıları, mümkün olduğu kadar 2 ya da 3 gün arayla giymelerinde fayda vardır. Yani Pazartesi giyilen bir ayakkabı, en erken Perşembe günü yeniden giyilmelidir. Ayakkabının sürekli giyilmesi tırnak mantarı enfeksiyonunu tetiklediği için, ayakkabının hijyeninin sağlanması çok önem kazanır. 

Bu hastaların ayrıca ciltlerinde bir mantar enfeksiyonu varsa, ciltlerini korumak ve bu mantarı da ortadan kaldırmak amacıyla çeşitli pomatlar ve kremler kullanmaları da önemli bir konudur.

Op. Dr. Sinan GÖKER

hocam ben stargardt hastasiyim .göz numaram 2.5 numara.bu rahatsizligım ne kadar ilerler.körlük durumu olur mu.nelere dikkat etmem lazim.teşekkürler... devamı