Soyulma

Cilt, vücudunuzun, kan damarlarınızı ve iç organlarınızı zarar görmekten koruyan en geniş organıdır. Ancak cildinizi ne korur? Güneş, aşırı sıcaklık, bir virüs veya otoimmün reaksiyondan dolayı saldırı altındaysa cildiniz soyulmaya başlayabilir. Kalıcı bir sonuç elde etmek için nedenini bulmanız gerekmektedir.

Harici Nedenler

Muhtemelen cildin soyulmasının iki harici nedeni olan güneş yanığı ve çok soğuk ya da çok sıcak olan aşırı havalara aşinasınızdır. Her ikisi de su kaybından kaynaklandığı için, koruma amaçlı ilk önleminiz bol su içmek olmalıdır. Kolombiya Üniversitesi’ne göre aloe bakımından zengin nemlendirici kullanmanız, cildinize ılık bir kompres uygulamanız, ılık suyla banyo yamanız ve kendinizi hafif dokunuşlarla kurulamanız gerekmektedir.

Dahili Nedenler

Soyulan cildiniz aynı zamanda çeşitli bozukluklardan kaynaklanıyor olabilir. Alerji, bağışıklık sistemi bozuklukları ve bazı kanserler cilt soyulmasına neden olabilir. Cildin soyulmasıyla ilgili belirli durumlar arasında egzama, sedef hastalığı, mantar hastalığı, seboreik dermatit ve staph enfeksiyonları bulunmaktadır. Eğer harici bir nedenden ayırt edemiyorsanız bir doktora görünün; tedavi, içinde bulunduğunuz koşullara göre değişiklik gösterecektir.

Günlük Önlemler

İster egzamayla ister havayla bağıntılı soyulmalar yaşayın, uzmanlar, cildinizi sağlıklı ve nemli tutabilmeniz için genel önlemler önermektedir. Pamuklu veya pamuk karışımlı kıyafetler giymenizi önermektedir; çünkü polyester gibi yün ve sentetik kumaşlar cildinizi tahriş edebilir. Güçlü kimyasallar içermeyen hafif sabunları tercih edin. Vazelin gibi sade, kokusuz bir nemlendirici kullanarak cildinizi her gün nemlendirmek için zaman ayırın. Akademi, kimyasal koruyucular içeren krem nemlendiricilerin ne kadar yağlı olurlarsa o kadar iyi olacağını belirtmektedir.

Enfeksiyonu Önlemek

Soyulan cilt sorununuz olduğunda yapabileceğiniz en iyi şey dokunmaktan kaçınmaktır. Kolombiya Üniversitesi, soyulan cildi temizlemek için temiz makas kullanmayı, hala bağlı olduğu kısma dokunmamak için dikkat edilmesi gerektiğini önermektedir. Tam olarak iyileşmemiş ciltteki deriyi alır veya çekerseniz enfeksiyona davetiye çıkarırsınız. Soyulan cildi keserseniz alttan gelen yeni deriyi korumak için anti bakteriyel bir krem kullanın.

Doç. Dr. Muammer KENDİRCİ

Merhabalar hocam benim penisimin derisi kuru ve soyulmaya basladi ilk defa boyle biraey oldu zarari varmidir sizce ne yapmaliyim cunku gorunusude degi... devamı