Cilt kanseri her yıl bir milyondan fazla yeni vakayla Amerika’da en sık teşhis edilen kanser biçimidir. Erken teşhis ve lehinize müdahaleyle çoğu cilt kanseri iyileştirilebilir. İşte cilt kanserinin artan riskinden kaçınmanın bazı ipuçları.

İpucu 1: Güneş koruyucu kullanın. UV ışınları bulutlardan ve sisten nüfuz eder, bu yüzden bulutlu bir günde bile güneşten koruyucu kullanılmalıdır. Uzun süreler dışarıda olanlar için veya sabah on bir ile akşamüstü dört arasında güneşin en kuvvetli olduğu saatlerde kullanılması zorunluluktur. UV ışınları yalnız yazın değil kışın da var, bu yüzden her gün güneşten koruyucu sürmek ve gün boyunca tazelemek mor ötesi ışınların zararını önleyecektir. Güneşin etkileri, cilt tonu ve rengi arasında ayrım yapmaz ve güneşten koruyucu herkes tarafından kullanılmalıdır.

İpucu 2: Solaryum iyi değildir. Birçok insan bronzlaşmış görünüm için solaryumları kullanmayı seçse de ister yapay ister doğal yollardan gelsin cilde zarar veririz. Cildin herhangi bir vasıtayla bronzlaşmasına veya yanmasına müsaade etmek ona zarar verir ve cilt kanserlerine doğru riski artırır. Teknolojide cilde zarar vermeden bronz görünmeyi sağlayan ilerlemeler varken insanlar neden bunu yapmak istesin? Bunu yaparken aralarından seçim yapılacak birkaç seçenek var. Uygulanabilecek kendi kendine bronzlaşma spreyleri veya losyonları var ve şimdiki ürünlerde yol oluşması mümkün değil. Ayrıca daha profesyonel bir görünüm için çoğu salon ve spa şimdi bronzlaştırma tedavileri ve sprey bronzluk kabinleri sunuyor. Bu yöntemler, örneğin bronzlaştırıcıyı her hafta yeniden uygulamak gibi daha fazla bakım gerektirebilir ama pürüzsüz bir ten ve renk verirken cilde zarar vermeyecek, cilt kanseri olasılığıyla sonuçlanmayacaktır.

İpucu 3: Cildi düzenli olarak inceleyin. Cilt kanserinin erken teşhisi, kanser gerçekleştiğinde kanseri sağaltmanın en iyi adımıdır ve bunu yapmanın en iyi yolu cildinizi her ay yakından incelemektir. Cilt kanseri her türlü cilt türünden kadınları ve erkekleri etkiler bu yüzden herkes ciltte olası kanser belirtilerine dikkat etmelidir. Olası kanserin belirtileri ciltte kanayan büyümeler, rengi ve şekli değişen benler veya büyük ve/veya şekli simetrik olmayan bir bendir. Elbette kendi kendine muayene sırasında bulunan şüpheli bulgular daha ileri inceleme için bir doktor tarafından tetkik edilmelidir.

İpucu 4: Sağlıklı beslenme. Cilt kanserleri dahil bütün kanserlerin önlenmesinde antioksidan açısından zengin yiyecekler tavsiye edilir. Meyvelerden ve sebzelerden vücudumuza aldığımız antioksidanın vücutta serbest radikallerle savaştığı düşünülür. Vücuttaki bu serbest radikallerin vücutta hastalık oluşmasının failleri olmalarından şüpheleniliyor. Meyveler, sebzeler, baklagiller, kabuklu yemişler ve baharatlar yüksek seviyelerde antioksidan içerir ve kırmızı fasulye, yaban mersini, pinto fasulyesi ve kızılcık en yüksek olanlardır. Ayrıca C vitamini ve E vitamini içeriği yüksek bir multivitaminin her gün alınması tavsiye edilir. C ve E vitaminin UV ışınına maruz kalma ilişkin riskleri düşürmeye yardımcı oldukları düşünülüyor.

İpucu 5: Alkol ve tütünü sınırlandırın. Sağlıklı beslenmek vücutta alkol ve tütün kullanımıyla paraleldir. Bu maddeleri azaltmak veya elemek cilt kanseri riskini azaltarak uzun vadede sağlık için faydalı olacaktır. Araştırmalar malign melanomla alkol kullanımı arasında bağlantı olduğunu ve ayrıca sigara içenlerin sigara içmeyenlerden üç kat daha fazla skuamöz hücreli karsinoma yakalanma olasılıklarının olduğunu gösteriyor.

Op. Dr. Işıl ÇELİKEL

iyi günler değerli hocam, annem( 51 yaşında, 80 kilo, 165 boy ) meme kanserinde erken teşhis için testler yaptırdı sonuçlar şöyle: yağlanma dışı kala... devamı