Bir epidemiyoloji araştırmasına göre, teşhis öncesi şarap tüketimi, Hoçkin dışı lenfoma hastalarının ölüm riskini ve hastalığın tekrarlanma riskini azaltabilir.

Çalışmayı yürüten Yale Halk Sağlığı Fakültesi araştırmacıları, herhangi bir halk sağlığı tavsiyesi verilmeden önce, bulgularının başka çalışmalarla doğrulanması gerektiğini söylüyorlar. Ama makul ölçüde şarap tüketiminin birçok faydası olduğu konusunda kanıtlar giderek artıyor.

“Bu sonuç tartışmaya açık, çünkü aşırı içki içmenin sosyal açıdan ve sağlık için olumsuz etkileri var ve neyin makul neyin aşırı olduğunu tanımlamak bazen zor. Ama şarapla kanserdeki birçok olumlu sonuç arasında sürekli bir bağlantı olduğunu görüyoruz,” diyorlar.

Bu çalışma, Hoçkin dışı lenfoma hastaları arasında bu bağlantıyı inceleyen ilk çalışmaydı. Araştırmacılar, Hoçkin dışı lenfoması olan yaklaşık 546 kadına dair verileri incelediler.

Şarap içmeyenlerin yüzde 68 ‘ine karşın, şarap içenlerin yüzde 76’sının, beş yıl hayatta kalabildiklerini ortaya koydular. Ek bir çalışma, hastalık olmaksızın beş yıl hayatta kalma oranının, şarap içmeyenler arasında yüzde 65, şarap içenlerdeyse yüzde 70 olduğunu buldu.

Bira veya likör tüketiminin herhangi bir faydası görülmedi.

Yale’deki çalışma ekibi, aynı zamanda lenfoma hastalarının alt gruplarını da inceledi ve en güçlü bağlantının büyük B-hücreli lenfoma yayılmış olan hastaların şarap tüketimiyle olumlu sonuçları arasında olduğunu ortaya çıkardı. Bu hastaların yüzde 40 ile 50 daha az ölüm riski, hastalığın tekrarlaması riski veya ikincil bir kanser riski vardı.

Sonrasında araştırmacılar, teşhisten önce en az 25 yıldır şarap içenler arasında şarap tüketiminin etkisini görmek için bir inceleme yaptılar. Bu kadar uzun süredir şarap içen Hoçkin dışı hastalarının yüzde 25 ila 35 daha az ölüm riski, hastalığın tekrarlaması riski veya ikincil bir kanser riski vardı.

Büyük B-hücreli lenfoması olan hastaların, eğer teşhisten önce en az 25 yıldır şarap içiyorlarsa, yaklaşık yüzde 60 daha az ölüm riski, hastalığın tekrarlaması riski veya ikincil bir kanser riski vardı.

Araştırmacılar “Alkol gibi yaşam tarzı faktörlerinin, lenfomanın sonucunu etkileyebildiği açıkça görülmektedir,” diyorlar.

Uzm. Dr. Ali ÖLMEZOĞLU

kardeşim sss lenfoma hastası 11 aydır tedavı gördü 21 gün ışın aldı ama durumu pekde iyi deyil CyberKnife ile tedavi olöaz şansı varmı syn hocam varsa... devamı