İnsanlar yaşlandıkça, özellikle yüzde olmak üzere ciltte sarkma ve kırışıklıklar görülür.

Eğer cilt sarkmasını ihmal ederseniz, yüzünüzde sürekli yorgun bir görüntü oluşabilir.

Daha da kötüsü, yüzdeki bu gevşek dokular, cildinizin sarkmasına neden olup çenenizin boynunuza gömülmüş gibi görünmesine yol açabilir.

Normal yaşlanma sürecinde, kolajen ve elastin dokular doğal olarak bozulur ve cildin elastikiyetini kaybetmesine yol açar.

Ciltteki yağ ve ter bezleri, gençlik dönemine göre daha az çalışır. Bunun sonucunda cilt kurulaşır, kırışıklıkların oluşmasına ve cildin sarkmasına daha yatkın hale gelir.

Cilt sarkmasını engellemek için kırışıklık önleyici kremler ve ürünler

Bunun belli bir cilt bakımı ürününün reklamı olduğunu düşünmeyin. Ama cilt sarkması ve kırışıklıklar için özel olarak tasarlanmış ürünlerin birçoğu cilt sarkmasını önlemek ve kontrol etmek için oldukça etkilidir.

Herkesin kendine özgü bir cilt yapısı ve cilt tipi olduğunu hiç unutmayın. Bu yüzden, başkalarına iyi gelen herhangi bir ürün size iyi gelmeyebilir. Piyasadaki birçok üretici, ürünlerinin cilt sarkmasını kontrol altına alacağını iddia eder.

Belli başlı cilt bakımı ürünlerine ait internet sitelerinin çoğu, genellikle, cilt sarkması ve kırışıklık görünümünü azaltabilecek ürünlerin numunelerini sunar. Bu fırsattan yararlanmaya çalışın ve bazı numuneler isteyin. Bu, cilt tipinize uygun bir ürün bulmak için harika bir yol olabilir.

Cildiniz için herhangi bir bakım ürünü seçerken doktorunuza ya da deneyimli bir dermatologa danışmanız çok önemlidir.

Güneşe aşırı maruz kalmaktan kaçının

Yüzde cilt sarkması ve kırışıklıkların oluşmasının temel sebeplerinden biri, uzun süre güneşe maruz kalmak olabilir. Güneş ışığında bulunan ultraviyole ışınlar, serbest radikallerin cildinize zarar vermesine neden olabilir. Bu yüzden, cildin zarar görmesini önlemek için, en şiddetli ve en zararlı UV ışınlarından uzak durmaya çalışın (özellikle güneş ışınlarının en şiddetli olduğu saatler olan 10 ile 14 arasında).

Cildinizin sağlıklı kalması için belli miktarlarda güneş ışığına ihtiyacı olduğunu da bilmelisiniz. Bu yüzden, güneşten tamamen kaçınmayın, ama güneş ışınlarına da çok fazla maruz kalmamaya çalışın.

Sağlıklı ve dengeli bir beslenme ve ayrıca sağlıklı bir kiloda kalmak, yaşlanmayla beraber cildinizin sarkmasını önleyebilir. Bu yüzden, cildinizin sarkmasını ve kırışıklıkların oluşmasını önlemek için daha sağlıklı olmaya çalışın ve dengeli bir şekilde beslenin. Sağlıklı bir beslenme ve sağlıklı bir kilonun yanı sıra, başta su olmak üzere daha fazla sıvı tüketmek de önemlidir. Bu, cildinizin nemli kalmasını sağlar ve ciltteki sarkmayı önler.

Prof. Dr. Neşet Nuri GÖNÜLLÜ

Hocam,bağırsak sarkması ameliyatı geciktirilebilir mı?... devamı