Yüz Maskesi ve Sağlıklı Bir Cilt

Yüz maskeleri ciltte temizlik sağlayıp yüzü pürüzsüzleştirdiği için günümüzde birçok kadın yüzüne maske uygulayarak güzelliğini korumaya ve pekiştirmeye çalışıyor. Yüz maskeleri cilt bakımı açısından çok büyük önem taşıyor.

Cildinizi nemlendirmek ve cilt sorunlarınızı yok etmek için haftada en az bir kez yüzünüze maske uygulayın. Maske cildinizi rahatlatır ve yüz maskesi uygularken kullanılan teknikler gerçekten stres giderici etki yapar.

Yüz maskesi krem kıvamında bir maskedir. Kalın bir tabaka şeklindedir ve kile benzer. Maskelerin çoğunun özünde kil ya da jel bulunur, genellikle de çoğu cilt tipine zarar vermezler.

Yüz maskesini yüzünüzün tamamını kaplayacak şekilde sürün ve birkaç dakika beklettikten sonra yıkayın. Yüz maskelerinin çoğunda bulunan materyaller suyla çıkarılabilir.

Yüz maskelerinin çoğu derinlemesine temizleyici ve nemlendirici etkiye sahiptir. Bu maskeler yüzdeki gözenekleri yağ ve kirlerden arındırarak derinlemesine temizlenmesini sağlar, böylece akne oluşumu azaltılmış ya da önlenmiş olur.

Cilt Sorunlarından Kurtulun

Yüz Maskesiyle Cilt Sorunlarından Kurtulun

Ayrıca, birçok yüz maskesi ciltteki ölü derinin atılmasını ve soluk cildin canlanmasını sağlar. Maskeyi yüzünüzden nazikçe çıkardığınızda cildiniz gençleşir. Sağlıklı hücreler cilt yüzeyine çıkarak cildinize esneklik ve parlaklık verir. Düzenli bir şekilde maske yapılırsa ince çizgiler ve kırışıklıklar da azalır.

Yüz maskesinin popülaritesini artıran bir başka neden de rahatlatıcı ve gevşetici etki yapmasıdır. Rahatlatıcı etkiye sahip bir maske tercih ederseniz yüzünüzde ferahlama hissedersiniz.

Yüz maskeleri kaplıcalarda, masaj içeren özel tekniklerle uygulanır. Yüz maskesini uygulamadan önce yüzünüze nazikçe masaj yaparsanız daha iyi sonuç alabilirsiniz.

Maske uygulanmadan önce gözenekleri açılması ve maskenin işlevini tam yerine getirmesi için yüzünüzü temizlemeniz ve ılık suyla durulamanız gerekir. Ilık su cildi rahatlatır ve gevşetir.

Maskeyi dairesel hareketler yaparak yüzünüzün tamamını kaplayacak şekilde nazikçe uygulayın. Böylelikle cildinizde rahatlama hissi oluşur. Maskeyi 15-20 dakika bekletin. Son olarak maskeyi soğuk suyla çıkarın. Soğuk su gözeneklerin kapanmasını sağlar, yüzünüzü kir ve yağdan koruyup canlandırır.

Evinizde bulunan muz, avokado, bal ve benzeri birçok malzemeyle maskenizi kendiniz hazırlayabilirsiniz. Tereyağı kuru cilt için etkili bir tedavi yöntemidir. Farklı kil türlerini kullanarak da yüz maskesi hazırlayabilirsiniz. Farklı cilt tipleri için esansiyel yağlar da eklenebilir.

Çilek gibi meyvelerin püresini de maske olarak kullanabilirsiniz. Eğer çok hassas bir cilde sahipseniz, cildinizi yumuşatmak için yoğurt ve süt kullanın. Yulaf ezmesi cildi çok rahatlatır.

Gül yaprağı tozu maskenize hoş bir koku verir. Turunçgillerin kabuklarından elde ettiğiniz toz da sıkıştırıcı etki yapar. Yüzünüze düzenli olarak maske yaptığınızda yüzünüzde yavaş yavaş ortaya çıkan olumlu değişimleri kesinlikle fark edeceksiniz.

Doç. Dr. Semih ÖZKAN

17 yaşındayım 1 senedir mastürbasyon yaparken zevk alamıyorum tedavisi var mı ? Çocuk sahibi olmama engel midir ?... devamı