Bursit Nasıl Olur?

Bursa, tendonlara tampon yapar; bu yüzden tendon ve kemik arasındaki sürtünmeyi baskılar.

Kol, omuz, kalça, diz ve ayak bileği kemiğinin üzerindeki tendonun sürekli sürtünmesiyle tekrarlayan yoğun hareket bursanın kendisinin sürtünmeyle iltihaplanmasına ve tahriş olmasına sebep olabilir; bu duruma bursit denir. Tek bir durumda birçok kez top atan birisi bile omuzda veya dirsekte bu sürtünmeyi başlatabilir.

Bursit ayrıca bursanın düzenli olarak sıkıştırılmasıyla da olur, örneğin kişi bir tarafı üzerinde uyuyarak omuzu veya kalçası üzerinde gereksiz basınca sebep olabilir.

Bursa Yangısının Sık Görülen Bölgeleri Nelerdir?

Yangıdan en sık mustarip olan tendon bölgeleri dirsek, omuz, kalça, diz, ayak bileği ve topuktur.

Elbette bursit kişiden kişiye değişir, çünkü durum kişinin çok fazla kullanarak tahriş ettiği bölgeleri etkiler.

Bursit Nasıl Tedavi Edilir?

Bursitten etkilenmiş anatomik bölgeye doğru bir şekilde bakanlar üç hafta içerisinde ağrıda bir azalma hissedeceklerdir; bölgenin iyileşmesi bu süreden sonra da devam eder ve duruma sebep olan yaralanmadan en az altı hafta sonraya kadar tam olarak iyileşme sağlanmaz. Bu, başlangıçta yapıştırıcı gibi hareket ederek dokuyu yeniden bir araya bağlayan iyileşme dokusunun oluşumu yüzündendir. İyileşme dokusu bazen altı hafta geçtikten sonra da oluşmaya devam eder ve daha ağır vakalarda bir yıla kadar uzayabilir.

Altı ay sonra bu durum kronik kabul edilir, böylece tedavi etmek daha da zorlaşır. Bursiti tedavide ilk yaklaşım kullanım sırasında çekilen tendon bölgelerini sağlamlaştırarak bursanın desteklenmesi ve korunmasıdır; bu, bursa sürtünmesini önleyecektir.

Tendonların gevşetilmesi, ağrının hafifletilmesi, bursa yangısının en aza indirilmesi ve kişi oturduğunda veya uzandığında oluşabilecek baskının azaltılması önemlidir.

Uyurken, lateks köpükten oluşan bir yatak gibi yumuşak yatak kullanılarak bursitin basıncını azaltabilirsiniz.

Memory köpük ve lateks köpük baskıyı azaltır çünkü vücudun çıkıntı ve kavislerine uyum  sağlayan malzemelerdir; vücut ağırlığını daha adil bir şekilde dağıtarak basınç noktasını azaltırlar. Bursa yangı ve ağrısını, eğer deri katmanından nüfuz etme yeteneğine sahipse ve iltihap giderici ajanlar içeriyorsa ağrı kesici ile lokal olarak da azaltabilir ve hafifletebilirsiniz. Doğal mentol içeren bölgesel uygulanan bir formül yalnız ağrıyı gidermez aynı zamanda damarları genişletir. Bu herhangi bir sert dokuya sebep olmadan bursiti rahatlatır. Metil Sülfonil Metan olarak da bilinen MSM hücresel seviyede doku iyileşmesindeki rolü ile gittikçe daha fazla dikkat çeken doğal bir takviyedir.

MSM yağmurdan ve doğal olarak insan vücudundan çıkan doğal organik bir sülfürdür. Dokular üzerinde iltihap giderici etkilerinin olduğu bilinmektedir. Bu özel takviye ile ilgili daha fazla bilgi almak için glukozamin ve MSM hakkında bilgi edinin.

Buz da yangıyı hafifletebilir ama damarları sıkıştıracak ve böylece eklemde sertliğe yol açacaktır.

Kortizon enjeksiyonları yangıyı azaltabilir ama bunlar oldukça aşındırıcıdırlar ve doku yapısının zayıflamasına neden olabilirler.

İyileşme dokusu toplanmaya başladıktan sonra tendon ve kas içerisinde esnekliğin yeniden oluşturulması ve ilave yaralanma olasılığını azaltmak için iyileşme dokusunun tendon dokusunda yok olmasına yardımcı olacak işlemleri yapmak önemlidir. Elbette egzersiz bölge iyileştikten sonra iyileşme dokusunu yok edebilir ama iyileşmenin ilk aşamalarında etkilenmiş bölgede daha fazla tahrişe de neden olabilir. Bu yüzden sağlık uzmanı tarafından yapılabilecek diğer yöntemler örneğin ultrason ve masaj, yaralanmanın ilk aşamalarında iyileşmenin elde edilmesinde daha etkili olabilir.

Ultrason hızlı seviyede titreşen ses dalgaları kullanarak dolaşımda artışa sebep olacak ve iyileşme dokusunu yumuşatarak onun daha da hızlı yok olmasını sağlayacaktır.

Ultrason ayrıca bölgesel ağrının giderici ve besleyici solüsyonların ses dalgaları aracılığıyla taşınarak dokunun daha da aşağılarına ulaşmasına yardımcı olacak fonoforez olarak da kullanılabilir. Egzersiz olarak hafif gerinmeler yangılı bölgede ilave tahrişe neden olmuyorlarsa yapılabilirler.

Bursitin önlenmesi kasın düzenli olarak gerilmesini ve böylece bursayı çevreleyen tendon bağlantılarının uzatılmasını gerektirir.  Bu, tendon/bursa/kemik bağlantısında azalan sürtünmeye izin verecektir.

Daha önce bahsedildiği gibi oturarak veya uzanarak baskıyı azaltmak bursanın doğal kayganlığını yitirmemesine yardımcı olmak ve bursa sürtünmesinin daha kolay gerçekleşmesine izin vermek için çok gereklidir. Bursit gerçekleştiğinde bunu derhal tedavi etmek ve böylece çok daha ciddi bir aşamaya ulaşmasını engellemek önemlidir.

İLGİLİ MAKALE

Bursit İçin Diyet

Prof. Dr. Muharrem İNAN

Merhaba,ben 57 yaşındayım.Kalçalarımda abseli diş ağrısını anımsatan şiddetli ağrılarım oldu.Öyle ki yürüyemedim.Bursit teşhisi kondu ve PRP yöntemi u... devamı