İstanbul Üniversitesi (İÜ) Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Ortopedi ve Travmatoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Tahir Öğüt, ayak problemlerinin tedavisinin yapılmamasının ileride büyük sağlık sorunlarına yol açabileceğini söyledi.

Öğüt, en sık yaşanan ayak problemlerinin başında parmak deformitelerinin geldiğini, özellikle başparmağın deformitesinin yaygın görüldüğünü söyledi.

Tıptaki adı 'halluks valgus olan'' ve halk arasında kemik çıkıntısı olarak bilinen sorunun daha çok kadınlarda görüldüğünü dile getiren Öğüt, ''Bunun nedeni daha çok genetiktir ve anne tarafından geçer. Eğer bir nesilde oluyorsa, üç nesilde de olma ihtimali oluyor. Kadınların çok sevdikleri yüksek topuklu dar burunlu ayakkabılar bunu hızlandıran bir etken,'' dedi.

Türkiye'nin dünya genelinde başarılı ortopedik operasyonlara imza attığına dikkati çeken Prof. Dr. Öğüt, ''Ayaktaki ağrıları ciddiye almak, ayak sağlığına önem vermek gerekiyor. Ayak problemlerinin tedavisinin yapılmaması ileride büyük sağlık sorunlarına yol açabilir,'' diye konuştu.

Prof. Dr. Muharrem İNAN

Mrhb Hocam Ben yaklaşık 15 Yıldır bu sorunla boğuşuyorum ayağıma almış oluğum bi darbe sonucu ayağımda bi ağrı oluşmuştu fakat spor bölümüne hazırlık... devamı