Nedir

Astım İçin Nitrik Oksit Testi

Nefes verilerek yapılan nitrik oksit testi, astımı kontrol edebilen birçok testten birisidir. Nitrik oksit testi, nefesinizdeki nitrik oksit seviyesini ölçebilen bir makineye tutturulan ağızlığa üflemeniz sağlanarak yapılır. Nitrik oksit gazı, vücudunuz tarafından doğal olarak üretilir ama gazın nefesinizde yüksek seviyede olması, solunum yollarınızda enfeksiyon olduğu anlamına gelir. Bu durum, astımın muhtemel belirtilerinden birisidir. Astımı ölçmek için görece yeni bir alet olan nitrik oksit test cihazı, sadece belli hastanelerde ve bazı doktorların muayenelerinde bulunur.

 

Niçin Yapılır

Neden Yapılır?

Nitrik oksit testi, astımı teşhis etmek için kullanıldığı gibi astım hastalarında da, astım tedavisinde kullanılan ilaçların ne kadar fayda ettiğini tespit etmekte kullanılır. Zaten astım teşhisi konulmuşsa kontrol randevunuzda doktorunuz, astımınızın kontrol altında olup olmadığını görmek için nitrik oksit testi uygulayabilir. Eğer astım teşhisinizde belirsizlik söz konusu ise doktorunuz, nitrik oksit testini astım olup olmadığınızı teyit etmek için kullanır.

Nitrik oksit testi, astımınızın belirtilerini değerlendirmek için uygun bir araç olmakla birlikte hiçbir test, astımınızın kesin ölçümünü ortaya çıkaramaz. Bu sebeple nitrik oksit testleri, zirve hava akımı ölçümü (bronşitlerden geçen hava akımını gözlemleyen ve solunum yollarındaki kısıtlamaların derecesini ortaya çıkaran alet) ve ne kadar iyi nefes aldığınızı kontrol eden spirometri gibi akciğer testleriyle birlikte uygulanabilir.

 

Nasıl Hazırlanacaksınız

Nasıl Hazırlanacaksınız?

Test yaptırmadan önce, sağlık sigortanızın nitrik oksit testini kapsayıp kapsamadığını kontrol edin. Birçok sağlık poliçesi testin maliyetini karşılamaz. Test yapılmadan en az bir saat önceden başlayarak hiçbir şey yemeyin, içmeyin ve egzersiz yapmaktan kaçının.

 

Neler Yaşayacaksınız

Neler Bekleyebilirsiniz?

Nitrik oksit testi için doktorunuz, nefesinizdeki nitrik oksit seviyesini ölçen bir makineye tutturulmuş ağızlığa solumanızı ister. Test sonuçlarınızın doğru olmasını garanti etmek için ne zaman ve nasıl nefes alacağınıza ilişkin özel talimatlar alırsınız.

Doktorunuz muhtemelen yaşamakta olduğunuz astım belirtileri ya da semptomlarıyla ilgili detaylı sorular soracaktır. Ayrıca ne kadar hızlı nefes verebildiğinizi ve ne kadar nefes çıkarabildiğinizi ölçmek için diğer akciğer fonksiyon testlerini de yapabilir.

Test sırasında

Testi yapmak için oturtulacaksınız. Doktorunuz sizden, bilgisayar görüntülemesi olan elektronik ölçüm cihazına bağlanmış ağızlığa solumanızı ister. Daha sonra bir-iki saniye boyunca, ciğerleriniz havayla dolana kadar nefes alırsınız. Daha sonra ise eşit oranda olacak şekilde durmaksızın nefes vermeniz istenir. Doktorunuz bilgisayar monitöründen sizi izleyerek, ne kadar nefes verdiğinizi gözleyecek ve böylelikle sabit nefes verilmesini sağlayacaktır. Sonuçlarınızın teyidi için testi birkaç defa tekrar etmeniz gerekebilir. Testin tamamı genel olarak beş dakika ya da daha az sürer.

Nitrik oksit testi sonuçları hemen çıkar. Ama doktorunuz, astımınızın belirti ve semptomlarını kesin olarak değerlendirebilmek için akciğer fonksiyon testlerinin sonuçları gibi, diğer test sonuçlarını da görmeye ihtiyaç duyabilir.

Bazı durumlarda doktorunuz, nitrik oksit seviyenizi evde ölçebilmeniz için size taşınabilir bir cihaz da verebilir. Kayıtlar, hem size hem de doktorunuza astım semptomlarınızı günlük olarak takip etme olanağı verir.

Testten sonra

Nitrik oksit testi hemen çıkar. Doktorunuz bilgileri, semptomlarınıza ilişkin sorulara verdiğiniz yanıtlar ve diğer test sonuçlarıyla birlikte astım teşhisi ve değerlendirilmesine yardım için kullanır. Eğer astımınız varsa doktorunuz bilgiyi, astımınızı kontrol etmek için gereken diğer adımlara ve ilaçlarınıza karar verilmesinde kılavuz olarak kullanır.

Doktorunuz önce sizi teste tabi tutabilir ve daha sonra nefesle çekilebilen astım ilacı vererek nitrik oksit seviyenizin aşağıya düşüp düşmediğine bakabilir. Bu da doktorunuzun, solunum yollarınızdaki enflamasyonu, tedavinin iyileştirip iyileştiremeyeceğine karar vermesine yardım eder.

 

Sonuçlar

Sonuçlar

Nitrik oksidin normalden yüksek olması, genellikle hava yollarınızın enfeksiyonlu (astımın muhtemel belirtisi) olduğunu gösterir. Genel olarak nefesinizde ne kadar çok nitrik oksit varsa, hava yollarınız o kadar iltihaplıdır.

Çocuklarda yaklaşık her bir milyarda 20’nin altındaki, yetişkinlerde her bir milyarda 30’un altındaki seviyeler normal kabul edilir. Her bir milyar başına nefesinizdeki 50’den fazla nitrik oksit, solunum yollarınızdaki enflamasyonun belirtisi olabilir. Bununla birlikte normal nitrik oksit test sonuçları, kişiden kişiye göre de farklılık gösterebilir. Bu nedenle doktorunuz diğer faktörleri de aynı zamanda göz önünde bulunduracaktır. Bu faktörler şunlardır:

  • Diğer test sonuçları (spirometri test değerleri ya da zirve akım hızı testleri gibi)
  • Geçmişte yapılan herhangi bir nitrik oksit testi sonuçları
  • Sizdeki astım belirtileri ve semptomları
  • Aldığınız ilaçların tümü

Test, doktorunuza astımın teşhiside ve tedaviye verdiğiniz cevabın kontrol edilmesinde yardım eder. Ancak, test aynı zamanda doğru astım değerlendirmesi ve tedavi seçenekleri rehberliği için ihtiyaç duyulan birçok işlemden sadece birisidir. Sonuçlar solunum yolu enflamasyonu belirtilerini ortaya çıkarabilir, ama doktorunuz sonuçları yorumlarken, birçok diğer faktörü de değerlendirmek isteyecektir. Doktorunuz, diğer test sonuçlarını gözden geçirdikten sonra ve semptomlarınızla ilgili detaylı soruların ardından, nitrik oksit test sonuçlarınızın ne anlama geldiğini söyleyebilecek durumda olur.

 

Prof. Dr. Barbaros ILIKKAN

hocam bende astım var ventolin kullanıyorum önerebileceğiniz başka ilaçlar varsa sevinirim yaşım 13... devamı