Akciğer hücreleri kontrolsüz bir biçimde hızlı bir şekilde büyümeye başladığı zaman bu hastalığa akciğer kanseri denir. Akciğer kanseri vücudun herhangi bir bölgesini etkileyebilir. Akciğer kanseri dünyadaki kanser ölümlerinde önde giden hastalıktır.

İki tür akciğer kanseri vardır: küçük hücreli akciğer kanseri ile küçük hücreli dışı akciğer kanseri. Küçük hücreli akciğer kanserleri bütün akciğer kanserlerinin yaklaşık yüzde 20 ila 25’ini oluşturur.

Küçük hücreli kanser aşağıdaki açılardan küçük hücreli dışı akciğer kanserinden farklıdır:

  • Küçük hücreli akciğer kanseri hızla büyür.
  • Küçük hücreli kanser hızla yayılır.
  • Küçük hücreli kanser kemoterapiye (kanser hücrelerini öldürmek için ilaç kullanmaya) ve radyasyon terapisine (kanser hücrelerini öldürmek için yüksek dozlu x ışınları ve diğer yüksek enerjili ışınlar kullanmaya) olumlu yanıt verir.
  • Küçük hücre kanserleri genellikle tümör tarafından üretilen maddelerin sonucu olarak tümörden çok uzakta ortaya çıkan bir grup belirtinin adı olarak paraneoplastik sendromlarla ilişkilendirilir.

Prof. Dr. Nurettin LÜLECİ

Merhabalar hocam, ben diyarbakirdan size yaziyorum, teyzem su an 38 yasinda ve meme kanseri teşhisi konuldu. Kanser 4. Evredeymis ve akciğer karaciğer... devamı