Anoreksiya nervozalı insanlar ‘kusursuz’ bir vücut elde etmek için kendilerini aç bırakırlar. Gerçekten çok zayıf olunamayacağını hisseder ve kendilerini ne kadar incelirlerse incelsinler şişman olarak tanımlarlar. Anoreksiyanın belirtileri arasında kendini aç bırakmadan başka kalori sayma, aşırı egzersiz rejimleri, kilo vermek için kusmak veya idrar söktürücü(diüretik) kullanmak ve kilo almaktan aşırı derecede kormak vardır.

 Anoreksiyayı engellemek için deneyebileceğiniz bazı şeyler vardır.

1.      Adım

Çocuklar küçükken anoreksiyayı engellemek için önlem almaya başlayın. Çocuklara olumlu vücut imgeleri öğretin, özellikle diyet ve egzersizin kendilerine bir modelin vücudunu vereceğini hisseden kızlara. Çocuklara ‘kusursuz’ vücut için değil sağlık için yemeyi ve egzersiz yapmayı öğretin. Diyet yapmayı çocuklar bariz şekilde aşırı kilolu değilse teşvik etmeyin.

 2.      Adım

 Gençleri dikkatli bir şekilde izleyin. Anoreksiya sınıf ve ırk tanımasa da üstün başarılı, mükemmeliyetçi kızlarda daha yaygındır. Özellikle öyle olmamalarına rağmen şişman olduklarından şikayet eden çocuklarınızı dinleyin. Anoreksiyanın önlenmesine yardımcı olmak için diyetlerinin sağduyulu olmasını sağlayın ve gençlerin aşırı derecede egzersiz yapmalarına izin vermeyin.

 3.      Adım

 Çocuğunuza yargılamadan kulak verin böylece korkularını ve endişelerini konuşmak için size gelebilsin. Ebeveynleri ile açık iletişimi olan çocuklar anoreksiyaya daha az yakalanırlar.

 4.      Adım

 Başkalarının, özellikle yabancıların vücutlarını tarif ederken kullandığınız terimlere dikkat edin. Diğer insanların boyut ve şekillerine özellikle aşağılayıcı terimlerle dikkat çekmek çocukların kendi vücutlarını başkalarının nasıl algıladığından korkmalarına sebep olur. Sizin başkaları hakkında konuştuğunuz gibi başkalarının da kendileri hakkında konuşmalarını istemezler.

 5.      Adım

Hiç kimsenin vücuduyla şaka bile olsa alay etmeyin. Gençler aşırı derecede duyarlıdırlar ve çoğu kendilerine gülünmesinden hoşlanmaz.

 

Op. Dr. Hasan Murat ÜNAL

iyi günler çocuğum 6 parmak prematüre dogdu 33 haftalık 14 gündür küvezde yarın parmaklarını alacaklarını söylediler nasıl bir risk ve nasıl geçer kol... devamı