Akciğer kanseri, bugün gelişmiş ülkelerde en çok ölüme yol açan kanser türüdür. Gerçek şu ki, kanserin başka türlerinde etkili olan bazı tedavi yöntemleri akciğer kanserinde çoğunlukla işe yaramaz. Ayrıca, akciğer kanseri iyice ilerlediği bir döneme kadar belirti vermez ve çoğunlukla erken teşhis edilemez. Bu durumda, hastalığın neden bu kadar öldürücü olduğunu anlamak kolaydır.

Dolayısıyla da akciğer kanserini önlemek, diğer birçok kanser türünü önlemekten daha önemlidir; çünkü tedavisi çoğunlukla oldukça kısıtlıdır. Ama öte yandan, bu hastalığın kurbanlarının çoğunluğu için akciğer kanseri, tamamıyla önlenebilir bir durumdur: Yapılması gereken tek şey sigara içmemektir. Çünkü her yıl kanser teşhisi konulan on kişiden sekizi sigara içen kişilerdir.

Akciğer kanseri teşhisi konulan on kişiden altısı, bir yıl içinde ölme tehlikesiyle karşı karşıyadır. Yediyle sekiz kişiyse iki sene içerisinde bu tehlikeyle karşı karşıya kalıyor. Gelişen tedavilerle bugün akciğer kanserinden mustarip olup da uzun dönem hayatta kalan bazı kişiler de vardır. Ama bir yandan daha gelişmiş tedavi yöntemleri üzerinde çalışırken, diğer yandan bu hastalığı önlemek için daha yoğun bir çalışma yürütmek gerekiyor.

Akciğer kanserini önlemenin en iyi yolu, kuşkusuz sigara içmemektir. Ama sigara için ya da içmeyin, akciğer kanserine yakalanma riskinizi düşürmeye yardım etmek için yapabileceğiniz başka şeyler de vardır.

Birincisi; meyve ve sebzeden yana zengin, sağlıklı bir beslenme uygulayın. Bazı çalışmalar, meyve ve sebzenin olmadığı bir beslenme düzeni takip edenlerin, bu tür yiyeceklerin geniş çeşitliliğini içeren beslenme düzenine sahip kişilere göre daha yüksek akciğer kanseri riskine sahip olduklarını göstermiştir. 

Sigara içmemeye ek olarak, sigara içen diğer insanlardan uzak kalmak da önemlidir. Çünkü pasif içicilik, tıpkı kendiniz içiyormuşsunuz kadar tehlikelidir. Amerikan Kanser Derneğinin verilerine göre, sigara tiryakilerinin sigara içmeyen eşlerinin, sigara içmeyenlerin eşlerine göre akciğer kanserine yakalanma ihtimali yüzde 30 daha fazla olduğunu ortaya koyuyor. Ek olarak, asbest, arsenik ve radona maruz kalmak da, akciğer kanserine yakalanma riskinizi artırır.

Beslenmenize yeşil çay ekleyin

Vücudun, çoğu kanser türünü de içeren birçok hastalıktan korunmasına yardım etmek için bilinen diğer küçük bir tüyo da yeşil çay içmektir. Birçok çalışmada, yeşil çayın sağlığı korumada ve hastalıkları önlemede etkili olduğu gösterilmiştir. Çünkü yeşil çay, antioksidanla doludur ve bunların bazıları son derece yararlıdır.

Antioksidanlar, aldığımız gıdaları işlerken ortaya çıkan serbest radikallerle savaşmakta çok etkilidir. Vücudumuzun ürettiği serbest radikaller, hücrelerimizi ve DNA’mızı tahrip eder; eğer biz mücadele etmezsek sonuçta hastalığa neden olur. Bununla birlikte antioksidanlar, bu serbest radikaller hasara nedem olmadan önce onlarla mücadele eder. Günlük ihtiyacımız olan antioksidan kotamızı dolduruyorsak serbest radikalleri kontrol altında tutuyoruz demektir.

Bilim insanları, meyve ve sebzeden yana zengin bir beslenmenin, akciğer kanserini önlemede etkili olduğuna inanıyorlar. Bu, muhtemelen taze meyve ve sebzelerin iyi antioksidan kaynakları olmalarından da ileri geliyor. Bazı sebze ve meyveler bu konuda diğerlerinden daha etkilidir, bu nedenle daha fazla yararlanmak için antioksidan açısından en güçlü meyve ve sebzelerden bazılarını beslenmenizde düzenli olarak bulundurun.

En iyi antioksidan kaynağı yiyecekler arasında şunlar bulunur:

  • Enginar
  • Kuşkonmaz
  • Kırmızı fasulye
  • Yaban mersini
  • Nar
  • Siyah çikolata
  • Domates
  • Yeşil çay

En önemli antioksidanlardan birisi EGCG’dir ve çay ağacı bitkisinde bol miktarda bulunur. Yeşil çay, bu antioksidanın en iyi şeklidir. Çünkü yeşil çay işlenirken fermante edilmez. Siyah çay fermante edilir, böylelikle bazı antioksidan bileşenleri değişikliğe uğrar. Siyah çay hala sağlıklıdır ama sağlığınız için en iyi antioksidan kaynağı yeşil çaydır.  

Son dönemde İngiliz Çay Konseyi tarafından yapılan bir açıklama gözlerin, yeşil çayın akciğer kanserini önleme kabiliyeti üzerine çevrilmesine neden oldu. Özellikle bu çalışma, yeşil çayın kanseri önlemede iki büyük fonksiyonu olduğunu gösterdi.

Öyle görünüyor ki yeşil çay, anormal hücrelerin planlı ölmesini sağlıyor. Bu, hasarlı ya da gereksiz hücrelerin öldürülmesi sürecidir. Yeşil çay, vücudun, planlı öldürme de dahil, kendine zarar verme potansiyeli olan hücrelerden kendini kurtarmasına yardım eder.

Yeşil çay ayrıca, anormal akciğer hücrelerinin büyümesini engelleyerek akciğer kanserini önlemeye de yardım ediyor. Yani yeşil çay, planlı yok etme başlayana kadar, anormal hücreleri büyümekten ve yayılmaktan alıkoyuyor. Bu iki güç, vücudun anormal hücrelerden, onlar çoğalıp bir soruna neden olmadan önce kurtulmasına yardım eder.

Ama yeşil çayın nasıl etki gösterdiğini saptamak, nasıl kullanılırsa akciğer kanseri ve diğer hastalıklardan en iyi şekilde koruyabileceğini belirlemek için, daha fazla çalışma yapılmasına gereksinim vardır.

Yeşil çay, tüketilmesi güvenli bir içecektir. Yan etkileri yoktur, dahası kafein duyarlılığı olanlar genellikle yeşil çayı kolayca tolare ederler. Çünkü yeşil çayın kafein içeriği, sodalara ve kahveye göre çok düşüktür. Öyleyse kendiniz için iyi bir şey yapıp yeşil çay içebilirsiniz.

Prof. Dr. Nurettin LÜLECİ

Merhabalar hocam, ben diyarbakirdan size yaziyorum, teyzem su an 38 yasinda ve meme kanseri teşhisi konuldu. Kanser 4. Evredeymis ve akciğer karaciğer... devamı