Türk Toraks Derneği Tütün Kontrolü Çalışma Grubu Başkanı ve Dokuz Eylül Üniversitesi Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Oğuz Kılınç, sigaradan ölen her 100 kişiden 17'sinin pasif içicilik nedeniyle hayatını kaybettiğini söyledi.

Kılınç, AA muhabirine yaptığı açıklamada, dünyada halen 1,3 milyar kişinin sigara içtiğini, önlem alınmadığı takdirde bu rakamın 1,7 milyarı aşacağını ifade etti.

Sigara içenlerin yüzde 84'ünün gelişmekte olan ya da gelişmiş ülkelerde yaşayan insanlardan oluştuğunu, yılda sigaradan ölen insan sayısının 6 milyon 100 bin kişiye ulaştığını dile getiren Kılınç, bu rakamın 2030'da 10 milyona yükseleceğinin öngörüldüğünü ifade etti.

Pasif içiciliğe dikkat

Kılınç, sigara kaynaklı hastalıklardan korunmak için sigara içmemenin de tek başına yetmediğini belirterek, sigara içilen bir ortamda bulunan kişilerin sigara içmeseler bile duman solumak sorunda kalmaları, yine aynı şekilde sigara içen bir kişinin, başkasının içtiği sigaranın da dumanına maruz kalmasının hastalık riskini artırdığına dikkati çekti.

Bu noktada kapalı ortamda sigara ve benzer tütün mamullerinin tüketiminin yasaklanmasının büyük önem taşıdığını ifade eden Kılınç, şunları kaydetti:

''Sigaranın kapalı bir ortamda içilmesi durumunda, içmeseniz de zaten içen biri de olsanız zarar görüyorsunuz. Sigara içilen bir ortamda bulunan kişi ister kendisi de içsin ister içmesin, bir sigaranın 4'te biri kadarını solumuş oluyor. 100 kişinin bulunduğu bir ortamda herkesin birer adet sigara içtiği düşünülürse her bir kişi 25 tane sigara içmiş oluyor. Sigara içen birinin aynı ortamda başkalarının da içtiği sigarayı soluması, onun kanser olma riskini 3'te bir oranında artırıyor. Sigaradan ölen her 100 kişiden 17'si pasif içicilik nedeniyle ölüyor.''

Op. Dr. Sinan GÖKER

Merhaba doktor SINAN GOKER ,kardesim 35 yasinda 6 ay once katarakt ameliyyati oldu ama goz onunde sanki yeniden duman vardir ,bunun sebebini Sizden og... devamı