Ağrı Tetikleyici: Flip-Flop Terlikler

Çoğunlukla, ağrılarımızdan sorumlu olan her gün yaptığımız basit seçimlerdir. Florida’daki Cleveland Klinik’ten David Westerdahl, bu konu ile ilgili birkaç örnek paylaşıyor. Konuşmasına flip-flop terlikler ve parmak-arası sandaletlerle başlıyor. Bunlar ayaklarda, ayak bileklerinde ve dizlerde ağrı oluşturacak şekilde ayak tabanlığı sağlamıyor.

Çözüm: Ayak tabanlığı olan ayakkabılar giyin. Çok fazla yürüyeceğinizi bildiğiniz zaman, spor ayakkabıları tercih edin.

Ağrı Tetikleyici: Cep Telefonları

Mesaj yazmanızı, internette dolaşmanızı ve oyun oynamanızı mümkün kılan bir telefonunuz mu var? Bu, başparmaklarınız için çok yorucu bir yol. Doktorlar başparmak kaynaklı, yaşı 30’un altında pek çok artrit vakası görmeye başladı.

Çözüm: Başparmağınız ağrımaya başladığında, mesaj yazmaya ara verin. Eğer ağrı devam ederse, gerçek bir arama yapmak için telefonunuz kullanın ve doktorunuzu arayın. Artritin etkili tedavileri mevcuttur.

Ağrı Tetikleyici: Cüzdanınız

Cüzdanınız sırt ve kalçanızda gerçek bir ağrıya neden olabilir ve bacaklarınızdan birine doğru uzanan keskin ağrılara da neden olabilir. Arka cebinize soktuğunuzda, gün be gün baskı yapacak ve rahatsız edecek şekilde doğrudan siyatik sinirinin üzerinde durabilir. Şişkin bir cüzdan aynı zamanda kas gerilimine neden olarak omuriliğin hizasını yavaş yavaş bozacaktır.

Çözüm: Oturmadan evvel, özellikle de arabadaysanız cüzdanınızı çıkarın.

Ağrı Tetikleyici: Araba Kullanmak

Çoğu insan araba koltuklarını yanlış açı ile ayarlar. Eğer koltuk arkaya yatmışsa, direksiyonu tutmanız için öne doğru sarkmanız gerekebilir. Bu ise başınızın koltuk başlığından uzak kalmasına neden olur ve boyun ağrısına yol açabilir.

Çözüm: Araba koltuğunuzu başınızı ve sırtınızı destekleyecek şekilde dik pozisyona getirin. Direksiyon kolayca ulaşılabilecek konumda olmalıdır, bu şekilde kollarınızı hafifçe esnetebilir ve gevşetebilirsiniz.

Ağrı Tetikleyici: Aktif Video Oyunları

Popüler spor hareketlerini taklit eden video oyunları gerçek spor yaralanmalarına neden olabilir. Doktorlar oyunları aşırı hevesli oynamanın burkulmalardan bağdoku yırtılmalarına ve hatta kırılmalara kadar pek çok şeye neden olabileceğini söylemektedir.

Çözüm: Aktif bir video oyununa başlamadan önce esneme hareketleri yapın. Etrafınızda bolca boş alan bulunduğundan emin olun, böylelikle herhangi bir şeye çarpıp tökezlemezsiniz. Ayrıca gerçek bir spor müsabakasında yaptığınızdan daha uzun süre oynamayın.

Ağrı Tetikleyici: Peynir

Peynir severler, dikkat etsin. En gözde yiyeceğiniz bütün baş ağrılarınızın nedeni olabilir. Mavi peynir, brie, çedar, feta, mozerella, parmesan ve İsveç peyniri gibi yıllanmış peynirler tiramin adı verilen bir madde ihtiva eder. Bu kötü şöhretli baş ağrısı tetikleyicisi aynı zamanda bazı işlenmiş et ve içkilerde de bulunur.

Çözüm: Aldığınız gıdalar ve baş ağrılarınız arasındaki bağlantıların farkına varmak için bir gıda günlüğü oluşturun, böylelikle nelerden kaçınmanız gerektiğini bilirsiniz.

?

Ağrı Tetikleyici: Kanepe Patatesi Sendromu

Dinlendiğiniz zamanlar bile ağrı ve acılarınızın kaynağı olabilir. Genellikle bir kanepeye boylu boyunca uzanıp başınız televizyona dönük şekilde mi yatıyorsunuz? Öyleyse kendinizi ağrılı bir boyun için hazırlıyorsunuz. Özellikle de böyle bir pozisyonda uykuya dalarsanız.

Çözüm: İstirahattayken bile iyi bir postur oluşturun. Kanepenizde dik oturun ve TV’nizin çok yüksekte konumlanmadığından emin olun.

?

Ağrı Tetikleyici: Bebeğiniz

Bebeğinizi beşiğinden kaldırmak gibi basit bir hareket bile Quervain tenosinovitine yol açabilir. Bu, bilek ve başparmakta ağrı ve şişmeye neden olan bir tekrarlayan gerilme yaralanmasıdır.

Çözüm: Bebeğinizi bileklerinizi germeden kaldırmayı öğrenin. Beşiğin korkuluklarını alçaltın, ellerinizi bebeğin sırt ve kalçasına yerleştirin ve kolunuzun daha büyük kaslarını kullanarak kaldırmayı deneyin.

?

Ağrı Tetikleyici: Dizüstü Çantası

Eğer dizüstü bilgisayarınızı, sanki fazladan bir uzvunuzmuş gibi sağa sola taşıyorsanız, vücudunuzun bir kısmını germeniz muhtemeldir. Elde taşınan dizüstü çantaları önkola baskı uygular ve Westerdahl’ın söylediğine göre sizde tenis dirseği oluşmasına neden olur.  Tek omzunuza taktığınız çantalar ise sırt ve omuz ağrısına neden olabilir.

Çözüm: Tekerlekli bir dizüstü çantası edinin veya daha hafif bir modelle değiştirin.

??

Ağrı Tetikleyici: Saç Modeli

Sıkı bir atkuyruğu baş ağrısını tetikleyebilir, özellikle de migrene eğilimliyseniz. Bazı migren hastaları başkalarını çok da etkilemeyecek sıkan bir şapka, saç bandı, topuz saç veya saç örgüsü gibi durumlara karşı daha hassastır.

Çözüm: Saçlarınızı serbest bırakın ve şapkanızı çıkarın.

?

Ağrı Tetikleyici: Güçlü Kokular

Doktorlar nedeni konusunda emin değiller ancak güçlü kokular bir başka migren tetikleyicisidir. Bu durum, boya veya sigara gibi kötü kokuları içine alır. Ancak parfüm ve taze çiçekler gibi hoş kokular da sorun yaratabilir.

Çözüm: Hangi kokuların baş ağrılarınızı ateşlediğini belirleyin ve onlardan uzak durun.

?

Ağrı Tetikleyici: Uyku Alışkanlıkları

Eğer sabahları ağrı ile uyanıyorsanız, uyuma pozisyonunuza bir bakın. Karın üstü uyuyanlar, uyurken boyunlarını son dönme noktasına kadar çevirebilirler. Diğer insanlar ise tek kolları başlarının üzerinde, yanlarına kıvrılıp uyurlar. Saatler sonra, bu pozisyon omuzda gerginliğe neden olur.

Çözüm: En güvenli uyuma yolları sırtüstü veya kollarınızdan biri omuz hizanızdan aşağıda olacak şekilde bir yanınıza doğru dönüp uyumaktır. Yana dönüp uyuyanlar, sırtlarını desteklemek için dizleri arasına bir yastık yerleştirebilir.

?

Ağrı Tetikleyici: İçkiler

Konu içkiler olunca, alkol tüm ağrıların kralı durumundadır. Kırmızı şarap, viski ve şampanya zonklayan baş nedeniyle çoğunlukla suçlanan içkilerdir.

Çözüm: Alkol alışınızı sınırlandırın.

?

Ağrı Tetikleyici: Öğün Atlama

Öğün atlama kan şekerinizin düşmesine neden olur. Bazı kişilerde, siz aç olduğunuzu fark etmeden önce muazzam bir baş ağrısını tetikler.

Çözüm: Gün boyunca besleyici gıdalar alın. Protein ve tam tahılları bir araya getiren, tam tahıllı krakerler üzerine sürülmüş fıstık ezmesi gibi hafif yemekleri tercih edin.

?

Ağrı Tetikleyici: Sırt ile Kaldırma

Sırt ağrısının başlıca kaynaklarından biri yanlış şekilde ağırlık kaldırmakdır. Yaygın yapılan bir hata, nesneyi kavramak için sırtı öne eğmek, sonra kaldırırken sırtı dik duruma getirmektir. Bu, sırt kaslarınızın asıl ağırlığı kaldıracak şekilde zorlanmasına neden olur. Kaldırırken burkulma yaşamak ise bir başka sorundur.

Çözüm: Düzgün şekilde kaldırmak için, çömelme pozisyonuna gelene kadar diz ve kalçalarınızı eğin. Sırtınızı dik duruma getirin. Nesneyi kavrayın daha sonra diz ve kalçalarınızı dikleştirerek nesneyi bacak kaslarınızla kaldırın.

?

Ağrı Tetikleyici: İş İstasyonunuz

Eğer gün boyunca masanız veya iş istasyonunuzda saatler harcıyorsanız, orayı düzenlemek için biraz kafa yormalısınız. Zayıf konumlandırılmış bir sandalye sırt ve boynunuzu gerecek şekilde öne doğru kamburlaşmanıza neden olabilir. Çok alçakta veya yüksekte duran bir ekran da aynı zamanda boynu gerecektir.

Çözüm: Ekranınızı, üst kısmı göz hizasına gelecek şekilde yerleştirin. Sandalyenizi, ayaklarınız yere değecek şekilde dik oturacağınız bir pozisyona getirin. Eğer ihtiyaç duyuyorsanız sırtınızın alt kısmını desteklemek için bir yastık kullanın.

?

Ağrı Tetikleyici: Klavyeniz

Eğer mesleğiniz çok fazla yazı yazmanızı gerektiriyorsa, karpal tünel sendromu riski ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Bu, el veya bileklerde ağrı, uyuşukluk ve sızlamaya neden olabilir. Eğer klavyenizi kullanmak için bileklerini büküyorsanız bu durumun ortaya çıkması daha muhtemeldir.

Çözüm: Klavyenizi eğik konuma getirin böylelikle elleriniz ve bilekleriniz yazı yazarken önkolunuzla aynı hizada kalacaktır. Eğer bu da yardımcı olmazsa, ergonomik bir klavye kullanmayı deneyin.

?

Ağrı Tetikleyici: Göz Yorgunluğu

Merkezi kaşların arkası olan baş ağrıları göz ağrısına bağlı olabilir. Göz ağrıları, miyop, hipermetrop veya astigmat gibi düzeltilmemiş görme bozukluklarınız olduğunda ortaya çıkar.

Çözüm: Düzeltici camlara ihtiyacınız olup olmadığını anlamak için bir göz muayenesi programlayın. Eğer hali hazırda gözlük kullanıyorsanız, yeni bir reçete yazdırmanın zamanı gelmiş olabilir.

?

Ağrı Tetikleyici: Sıcak Hava

İnsanlar uzun süre havadaki değişimlerin baş ağrılarını tetikleyeceğini öne sürmüştür. Özellikle de sıcaklık arttığında bazı kişilerin migren ağrıları veya daha şiddetli baş ağrıları başlayabilir.

Çözüm: Hava durumunu kontrol edemeyeceğiniz için, baş ağrılarına hangi değişimlerin neden olduğu konusunda bilgilenin. Bu yolla, duruma karşı da hazırlıklı olursunuz.

?

Ağrı Tetikleyici: Hafta Sonu Savaşçısı Sendromu

Eğer hafta boyu evde oturuyor ancak Cumartesi ve Pazarları spor yapmaya girişiyorsanız siz bir hafta sonu savaşçısısınız. Faaliyetlerin birdenbire patlak vermesi, kasların zorlanmalara meyilli hale getirecek şekilde hazırlıksız yakalanmasına neden olur.

Çözüm: İşe 5-10 dakikalık yürüyüş veya bir başka hafif egzersiz ile başlayın ve idmandan sonra, kaslarınız ısınınca gerilme hareketleri yapın. Hafta boyunca, hafta sonu faaliyetlerinizde kullanacağınız kaslarınızı eğitmek için beş dakika ayırın.

?

Ağrı Tetikleyici: Omuzda Gezdirme

Bu klasik bir aile eğlencesidir: Ebeveyn omzunda gezdirdiği neşe içindeki çocuğu ile birlikte yürür. Ancak çocukları başın üzerine kaldırmak boyun ve omuz ağrılarının yaygın bir nedenidir.

Çözüm: Çocuğunuzu yerden kaldırmak yerine bir kanepe veya banka oturun. Çocuğunuzu dikkatlice omzunuza tırmanması için yüreklendirin.

?

Ağrı Tetikleyici: Diş Gıcırdatmak

Ağır bir baş ağrısı ile birleşen çene ağrısı uykunuzda dişlerinizi gıcırdattığınız veya sıktığınız anlamına gelebilir. Eğer kronik bir gıcırdatıcıysanız, bunun uzantısı yalnızca ağrı olmayacaktır. Dişlerinize, çenenize ve hatta işitme kabiliyetinize zarar vermeye kadar vardırabilirsiniz.

Çözüm: Diş hekiminize görünün. Uykunuzda dişlerinizi koruması için bir ağız muhafazası verecektir.

?

Ağrı Tetikleyici: Seks

Seksin neden olduğu baş ağrısı bir kocakarı masalı değildir. Seks zonklayan bir baş ağrısına neden olacak şekilde baştaki kan basıncını ve kas gerilimini artırır. Bu durum erkeklerde kadınlardan daha çok görülür. Ve hali hazırda baş ağrılarına eğiliminiz varsa, seksin neden olduğu baş ağrısı genel ağrılarınızla aynı türde olacaktır.

Çözüm: Bu baş ağrıları genellikle ağrı kesicilere olumlu yanıt verirler. Ancak baş ağrılarınızın daha ciddi bir durumun belirtisi olup olmadığını öğrenmek için doktorunuzla konuşun.

?

Ağrı Tetikleyici: Stres

Stres, ağrılar dizisine katkıda bulunur. Çoğu insan endişeli olduğunda, kronik sırt ağrısına neden olacak şekilde sırt kaslarını sertleştirir. Çoğu gerilim baş ağrıları stres kaynaklıdır. Stres aynı zamanda çene ağrılarına neden olacak şekilde diş gıcırdatmada da rol oynar.

Çözüm: Meditasyon veya yoga gibi gevşeme teknikleri uygulayın.

?

Ağrı Konusunda Ne Zaman Doktora Görünmeli

Eğer şu durumlar varsa acil tıbbi bakım isteyin:

  • Göğüs ağrısı
  • Şiddetli baş ağrısı ve/veya boyun sertliğiniz varsa
  • Yaralanmaya bağlı ağrı
  • Güçsüzlük veya uyuşukluğun eşlik ettiği ağrı

Herhangi bir kronik ağrının, özellikle de işinize, hobilerinize veya uykunuza engel oluyorsa bir doktor tarafından değerlendirilmesi gerekir.

?

Uzm. Dr. Banu ALTOPARLAK

Merhaba,15 yaşındayım.Kızım.iki göğsümün tam ortasında bir ağrı var.Nefes alıp verirken ağrıyor.Ve hareket etmeye çalışırken,istirahat ederken de bunu... devamı