ABD'de yapılan bir araştırma kronik sırt ağırlarını azaltmada yoganın, germe egzersizlerinden daha etkili olmadığını gösterdi.

ABD'deki Group Health Research Institute adlı araştırma kuruluşundan Karen Sherman'ın başkanlığındaki bilimadamlarınca yapılan araştırma, dünyadaki en büyük tıp doktorları derneği olan American Medical Association'ın çıkardığı Archives of Internal Medicine adlı tıp dergisinin dünkü sayısında yayımlandı.

Kronik sırt ağrısı çeken 228 erişkin üzerinde 12 hafta süren araştırmayı yürüten bilimadamları, haftalık yoga kurslarının kronik sırt ağrısı çekenlerin ağrılarını azaltmada ve bazılarının vücut işlevlerini iyileştirmede başarılı olmasına karşın, germe egzersizlerinden daha etkili olmadığını gösterdiğini belirtti.

Araştırmacılar, yoga ve germe egzersizlerinin eşit derecede etkili olmasının, yogadaki rahatlama ve nefes almaya ilişkin uygulamalardan çok, yoga içinde de yer alan germe egzersizlerinden kaynaklandığı ihtimalini güçlendirdiğini ifade etti.

Araştırmanın yayınladığı dergiye bir yorum yazısı yazan Kuzey Carolina Üniversitesi'nden Dr. Timothy Carey Reuters ajansına yaptığı değerlendirmede, yapılan araştırmanın bulgularının sırt ağrısı çekenler için en iyi egzersizin kendi tercihlerine ve kendileri için uygun olana bağlı olduğunu gösterdiğini söyledi.

Carey, ''İnsanların sevdikleri egzersizi yapmaları önemlidir. Sevmeleri halinde egzersizleri yapmaya devam ederler. Eğer yakınınızda bir yoga salonu yoksa arabanızla onlarca kilometre yol gitmenize gerek yok'' diye konuştu.

Grup egzersizleri yapmanın genelde insanların motivasyonunu ayakta tutmanın bir yolu olduğunu anlatan Carey, bunun aynı zamanda diğerlerine göre daha ucuz bir alternatif olduğunu kaydetti.

Araştırmanın bulgularının ciddi sırt ağrısı çeken kişileri içermediğini belirten Carey ''buna karşın yine de sırt ağrısı çeken hemen herkes gerinme egzersizlerinden fayda görebilir'' dedi.

Dr. Emel GÖKMEN

Hocam merhaba ben 30 yasındayım 4 yıldır sebebi bulunmayan Ağrı'larla yaşıyorum bıktım tükendim artık boyun kol sırt Ağrı'larım bitmek bilmiyo... devamı