Stanford Hastane ve Klinikleri hastası olan 11.000 erkek ve kadının bulunduğu bir araştırmaya göre, kadınlar ağrıyı erkeklerden daha şiddetli hissediyor.

Araştırmacılar hastaların değişik hastalıklardaki ağrı raporlarının elektronik tıbbi kayıtlarını inceledi ve hastaların hissettiklerini söyledikleri rahatsızlık miktarında cinsiyet kaynaklı açık bir fark buldu. Çalışma, kanserden sırt sorunları ve bulaşıcı hastalıklara kadar 47 hastalığı ve hastaların bildirdiği 161.000’den çok ağrı skorunu içerdi. Hastaların hepsine hemşireler veya diğer sağlık personeli tarafından ağrılarını 11 puanlık bir çizelgede puanlamaları istendi, 0 “ağrı yok” ve 11 “düşünülebilecek en kötü ağrı”yı temsil ediyordu.

Şaşırtıcı olmayan biçimde, çoğu yanıt ya çok az ağrı ve çok aşırı ağrı uçlarında ya da orta değer 5 etrafında yoğunlaştı. Ama genel olarak, kadınların erkeklerden daha yüksek ağrı düzeyleri göstermesi daha olasıydı, dedi Stanford Üniversitesi Tıp Okulunu pediatri departmanı ilaç sistem şefi ve araştırmanın başyazarı Dr. Atul Butte. Hem bu neredeyse bütün hastalıklarda geçerliydi. “En şaşırtıcı bulgu buydu,” diyor Butte. “Bütün hastalıklarda böyle bir farkı bütünüyle ummamıştık, kadınlar erkeklerden 0-10 puan daha yüksek ağrı eşiği bildirdiler.

Elbette, kişisel raporlar kişilerin dayanılabilir ve dayanılamaz ağrıyı çeşitli şekillerde tanımlayabileceğini hesaba katamaz, diyor Butte, ama bu kadar çok sayıda hastadan çıkan cinsiyet farkı etkinin gerçek olduğunu gösteriyor.

Bu cinsiyet ayrımını ne açıklar? Hormonlar farklılığın bir kısmını açıklayabilir: Çalışmalar gösterdi ki kadınlardaki östrojen ağrı alıcılarının etkinliğini köreltmeye ve daha yüksek ağrı düzeylerine katlanmalarına yardımcı olabilir. Ama bu, adet döngüsünün düşük östrojenli kısımları sırasında ağrıya daha duyarlı oldukları anlamına gelir.

Biyolojiyle uzaktan yakından alakası olmayan açıklamalar da var. Örneğin erkekler, sert olma kültürel stereotipi tarafından zorlanıyor, dolayısıyla gerçekte hissettiklerinden daha az ağrı bildiriyor, özellikle de çoğu kadın olan hasta bakım personeli sorduğunda.

Yine de, biyolojik olmayan etmenler bile erkeklerle kadınların bildirdiği ağrı miktarını etkilese bile, Butte bu farkın bir değeri olmadığını söylüyor. “Sebepler biyolojik olabilir de olmayabilir de ama yine de hastaların ağrı bildirmedeki yanlılığın farkında olmalıyız,” diyor. Araştırmaya, bu sonuçları hastaların puanlamalarının sonuçlarını ağrıları tedavi edildikten sonra takip ederek devam etmeyi umuyor. Bu, hastaların hissettiği gerçek ağrıyı daha iyi tanımlayabilmelerine yardımcı olabilir.

Uzm. Dr. Ali VARDAR

Merhaba doktor bey mide agrisinda cok sıkıntı cekiyorum. Doktora gitmeden Uzman birisine danismak istedim.Aslinda endoskopi den korkuyorum gidemiyorum... devamı