Ağlayan bebeğinizi sakinleştirmenin pek çok farklı yolu var. Bunlardan birkaçını sizin için sıraladık.

1

Sakin olun. Sizin sakin olmanız, bebeğinizi de etkileyecektir. Anne karnından itibaren annenin ruhsal durumunun bebeği etkilediğini tespit eden araştırmalar bulunmaktadır.

2

Bebeğinizin altını kontrol edin. Tuvaletini yapmış olabilir, pişik olmuş olabilir ya da bezin vermiş olduğu sıcaktan rahatsız olmuş olabilir.

3

Bebeğinizin ateşi olup olmadığını kontrol edin. Koltukaltı derecesiyle ateşini ölçerek, sıkıntının ateşten kaynaklanıp kaynaklanmadığını tespit edebilirsiniz.

4

Acıkmış olabilir. Bebeğinizi emzirmeyi denemelisiniz. Memeden kestiyseniz doktorunuzun verdiği beslenme programına göre takviye yapabilirsiniz.

5

Bebeğinizin gazı olup olmadığını kontrol edin. Her emzirmeden sonra mutlaka bebeğinizin gazını çıkartmasına yardımcı olun, masaj yapın. Rahatladıktan sonra derin bir uykuya geçtiğini göreceksiniz.

6

Bebeğinizle birlikte uyuyun. Bazen küçük bebeğinizin sadece size ihtiyacı vardır. Beraber yatarak, ona ihtiyacı olan sakinliği verebilirsiniz.

7

Bebeğiniz kucağınıza alıp, onu dışarıya bakmasını sağlayacak pozisyonda tutun. Etrafı incelemek dikkatini dağıtarak rahatlamasına yardımcı olacaktır.

8

Bebeğinize sakinleştirici bir sesle şarkı söyleyebilirsiniz. Hafif sesle söyleyeceğiniz bir şarkı çocuğunuzun kolaylıkla uykuya geçmesini sağlayacaktır.

9

Bebeğiniz kucağınıza alıp, onunla dans edin. Sizinle beraber olması, teninizin teması onu rahatlatabilir. Kendini sizin kucağınızda güvende hissedecektir.

10

Bebeğinizi sallayın. Bunu kucağınıza alarak, sallayabilirsiniz. Bu pozisyon bebeğinizin anne karnındaki pozisyonunu hatırlatacağı için, onu rahatlatacaktır.

11

Bebeğinizi soyup, onun vücudunu kontrol edebilirsiniz. Alerjik ya da böcek sokması gibi sebeplerden oluşmuş kızarıklık var mı? Bebek bezi rahatsız etmiş mi? Kızarık olmayan şişlikler var mı?

12

Sıcaklık ve su bebeğinizi yatıştırabilir. Bebeğinizi ılık su ile banyo yaptırabilirsiniz. İsterseniz suyuna lavanta yağı ekleyebilirsiniz. Lavantanın yatıştırıcı etkisinden yararlanabilirsiniz.

13

Bebeğinizin karnına ve sırtına dokunmak, bebeğinizi rahatlatacağı gibi anne bebek arasındaki bağı da arttıracaktır.

14

Bebeğinize masaj yağı ile masaj yapın. Yağın, bebeklere uygun kozmetik olmayan bir yağ olmasında dikkat etmelisiniz. Bebeğinizin sırtına, karnına, kollarına, bacaklarına, el ve ayaklarına yapacağınız

15

Dış sesleri azaltın. Bazen bebeklerimiz dış etmenlerden de etkilenebiliriler. O nedenle ışıkları, televizyonun ya da müziğin sesini kısın.

16

Sıkı, sıcak, yumuşak bir battaniye ile bebeğinizi kundaklamanız, onun sakinleşmesine yardımcı olabilir.

17

Arabada bir yolculuk bebeğinizin sakinleşmesine yardımcı olabilir. Titreşim ve yatıştırıcı bir ses bebeğinizin rahatlamasını sağlar.

18

Bebeğinizle dışarıya çıkın. Bebek arabası ile dışarıda yürüyüş yapmak, hem sizin hem de bebeğinizin rahatlamasına yardımcı olabilir.

19

Ağlayan (özellikle kolik) bebeklere elektrik süpürgesi ve ya saç kurutma makinesinin sesi, anne karnındaki dolaşımının sesine benzediğinden rahatlatıcı gelebilir.

Op. Dr. Salih AYDIN

hocam annem hic yürüyemez kıpırdayınca ağrıdan sızıdan aglamaya başlar durumda acile bile göturemiyorum tedaviye götürmek icın agrısını geçicı kesecek... devamı