Çocuklarda görülen kekemeliğin nedeni büyük ölçüde stresten kaynaklanıyor. Aile desteği ve tedaviyle çocuklar kekemelikten kurtulabiliyor. Ergenlik döneminde kekemelikte yüzde 80 iyileşme görülüyor. Çocuklarla dalga geçilmesi de kekemeliğe neden olabilir.

Denizli Devlet Hastanesi Psikologu Selma Döndüoğlu çocuklarda görülen kekemeliğin stresle birlikte görüldüğünü ve kekeme olan çocukların ebeveynlerinin de desteğiyle kekemelikten kurtulabileceklerini söyledi. Konuşma bozuklukların başında gelen kekemeliğin küçük yaşlarda ortaya çıktığını söyleyen Denizli Devlet Hastanesi Psikologu Selma Döndüoğlu, konuşurken ses, hece ve sözcüklerde uzatma yapılması, sözcüklerin tekrarlanması ve konuşurken duraklamanın kekemelik olarak tanımlandığını belirtti. Kekemeliğin fizyolojik ve ruhsal rahatsızlık olarak ortaya çıkabildiğini söyleyen Psikolog Selma Döndüoğlu ruhsal rahatsızlıklar da stres, kaygı gibi faktörlerin kekemeliği ortaya çıkardığını bu faktörlerin ortadan kalkmasının konuşma bozukluklarını ortadan kaldırabileceğini dile getirdi.

"Ergenlik döneminde yüzde 80 iyileşme oluyor"

Kekemeliğin çocukluk döneminde tedavisinin daha kolay yapıldığını belirten Döndüoğlu, çocukların iletişim kurdukça konuşmalarının düzeleceğini söyledi. Döndüoğlu, "Kekemelik çocukluk döneminde atlatılabilecek bir durum. Özellikle ergenlik döneminde yüzde 80'lere varan iyileşmeler oluyor. Yetişkinlikte bu oran azalıyor. Kekemeliğe neden olan koşullar değiştikçe çocuklar diğer insanlarla daha kolay iletişim kurabiliyor. Eğitimle kekemeliği düzeltmek de söz konusu. Çocuğun kelime haznesi genişledikçe kekemelik de iyileşme periyoduna girecektir" dedi.

Çocuklarla dalga geçmek de kekeme yapabilir

Anne ve babalara tavsiyelerde bulunan Psikolog Selma Döndüoğlu sabırlı olunmasını, stresli durumların azaltılmasını ve kekeme çocukla kesinlikle dalga geçilmemesi gerektiğini belirterek şunları dile getirdi, "Kekeleyen çocuğun söylediklerini düzeltmek doğru değildir. Çocuğu dinleyip, sabırlı olun. Söylediği kelimeleri doğrusu şu şekilde diye kesinlikle düzeltmeyin. Aile ortamında kontrolcü, baskıcı ve otoriter durumları ortadan kaldırın. Bu ortamların kalmasıyla çocukta stres azalır ve çocuk daha az kekeler. Bir diğer önemli noktada çocukla kesinlikle dalga geçmeyin. Dalga geçilirse çocukta stres artacak stresle birlikte kekemelik tetiklenip şiddetinde artma olacaktır."

Op. Dr. Sinan GÖKER

Merhaba hocam ben şahin benim gözümde miyop sorunu çıktı şimdilik 3.00 numara gözlük kullanıyorum.dokuz yaşındayım okuldakiler benimle dalga geçiyor g... devamı