Çocuk Sağlığının Kuralları

Çocuk yetiştirmek hiç kolay olmadı. Zamanın başlangıcından beri, insanlar çocuklarını sağlık ve güven içinde tutmak için çalışıp durdu. Fakat çocuklarımızı korumak için atalarımız gibi açlık ve yırtıcı hayvanlar yerine aynı oranda korkunç iki düşmanla mücadele etmek zorundayız: Obezite ve sedanter. Ve bu sorunlar henüz çok yeni olduğu için aile büyükleri de çözüm üretemez. Çocuğunuzun hareketliliğini arttırmak için vereceğimiz 10 kuralı uygulayarak harika bir başlangıç yapın.  

Organize sporlara güvenmeyin

Çocuğunuza basket topu almış olmanız onun hareket içinde olduğu anlamına gelmez. Uzmanlar, organize sporlara giden çocukların genellikle 60 dakika antrenman yaptığını ve bu antrenmanın yaklaşık 30 dakikasını tamamen hareketsiz kalarak geçirdiklerini söylüyor.

Antrenörler hepsinin oyuna eşit katılımını sağlamak zorundadır; bu yüzden çocuklar sahada sıranın kendisine gelmesini beklemek durumunda kalır. Bir yetişkinin çocuğunuzu pedometre ile izlemesi yeterli değil, hareketliliği arttırmak için daha aktif bir rol almalı.

Çocuğunuzun form tutmasına yardım ederken siz de formunuzu yakalayabilirsiniz. Uygulaması çok basit.

Eğlenceyi yakalayın

Kurallara çok fazla takılmayın. Uzmanlar; "Katı kuralları olan bir oyun ya da aktivite çocukları hareket etmekten soğutmanın en garantili yoludur,” der. "İşiniz oyunu kolaylaştırmak olmalı, dikte ettirmek değil. Eğer çocuğunuz kuralları olan bir oyunu oynarken yarıda bırakıp, uçuşan bir kelebeği kovalamaya başlarsa, siz de birlikte koşun. Çünkü çocuklar koşup zıplayıp eğlendiği sürece atletik ve sağlıklı olurlar.”

Televizyonu kapatın

Çocuklarınızı kanepeden kurtarmak istiyorsanız, önce siz kalkmalısınız. İngilizlerin 6 yaşındaki kız çocukları üzerine yaptıkları bir araştırmaya göre günde 2 ila 4 saat arasında televizyon izleyen ailelerin çocukları günde 4 saat yani 3.5 kat daha fazla ekrana bakıyor.

Şanslısınız, çözümü çok basit, televizyonun kapatma tuşuna basacaksınız. Peki eğitici kanallar ne olacak? 8 programdan sadece 1 birinin gerçekten eğitici olduğu tartışmasız bir gerçek.

Sadece kumandayla oynanmaz

 Çocuğunuzun odasından çok arka bahçede zaman geçirmesi gerektiğini söylemiyoruz, çocuğunuz video oyunu oynarken de efor sarf edebilir. Yakın zamanda Amerika’nın önde gelen kalp merkezi American Heart Association; Wii Fit Plus ve Wii Sports Resort oyunlarının egzersiz için uygun olduğunu resmen açıkladı. Yine Pediatrics dergisinin 10-13 yaşındaki çocuklar üzerinde yaptığı bir çalışmaya göre Dance Dance Revolution oyunuyla dans etmek, tempolu bir yürüyüşe denk geliyor.

 

Asla yemekle ödüllendirmeyin

Çocuk obezitesi uzmanları; çocuklarımıza sağlıklı beslenmesini söyleyip, fakat başarılarını abur cuburla ödüllendirdiğimizi söylüyor. Tamam, ara sıra zevk almaya çalışmak önemli bir hata değil. Fakat ödevini zamanında teslim etmek gibi aktivitelerin hepsini dondurma ya da şekerle ödüllendirirseniz yanlış mesaj verirsiniz. Aslında, çocuğunuzu ödüllendirmek istediğiniz zamanlarda sağlıklı yemek hediye etmelisiniz. Böylece, sadece aç olunmadığı zamanlarda da sağlıklı yemekler yemek gerektiğini öğretmiş olursunuz. Ayrıca, dışarıda oynamak için ekstra zaman vererek de ödüllendirebilirsiniz.

 

Nasıl yapacağını anlatmayın, gösterin

"Gözünü toptan ayırma” demeyi bırakın. Niye mi? Çünkü çocukların ilk kez duydukları bir şey hakkında herhangi bir fikirleri yoktur. Anlatmak yerine mesela bir beysbol topuna nasıl vurması gerektiğini göstermen gerekir.

Ne zaman durmanız gerektiğini bilin

Çocuklar aptal değil. Çocuğunuza üst üste üç kez nefes alıp bir kez daha denetin. Ebeveynler genellikle "çok iyisin” der. Fakat içi boş övgü onu ustalaştırmaz, faydası da olmaz. Uzmanlar "Üst üste yaparsan daha iyi olur. Daha fazla çalışıp, daha fazla pratik yapmalısın” demeyi öneriyor. "Çocuğunuzun hatalarıyla yüzleşme cesareti gösterin.” Öğretmenin yolunu ya da yöntemini arayın. "Zamanla çok daha iyi olacaksın” diyebilirsiniz.

Oyun arkadaşlarla oynanır

 Hava kararana kadar mahallede çocuklarla oyun oynadığınız günleri hatırlıyor musunuz? Eğlenceli değil miydi? İngiltere’de yapılan bir araştırma; mahallede arkadaşlarıyla oyun oynayan çocukların, yakın arkadaşlarıyla birlikte oynadığından 2-3 kat daha fazla enerji harcadığını tespit etmişler.

 

Çocuğunuzu başkalarıyla kıyaslamayın

Uzmanlar, çocukların koşma, yakalama, atlama koordinasyonlarının farklılık gösterdiğini söylüyor. Sorun, genellikle yaşlarının üstünde beklentiler içine girmekten kaynaklanıyor. Sonuç olarak, bazı çocukların gelişimi akranlarına göre daha yavaştır. "Bir çocuk plajda kaçan bir topu yakalamadan önce beysbol topunu yakalamaya çalışırsa başarılı olamayacaktır. Fakat ne yazık ki birçok ebeveyn ve antrenör çözümü çocuğu daha fazla çalıştırmakta arıyor; oysaki bu işin sırrı çocuğa basit görevler vermekte yatıyor.

 

 

Teşvik ederek destek verin

Çocuk sağlığı uzmanlarına göre basketbol ya da futbol gibi spor dalları çocuğunuzun beden sağlığı için yeterli. Çalışma; aileleri tarafından takım oyunlarına katılmak için desteklenen çocukların, teşvik edilmeyenlere göre daha fazla uyum sağladıklarını ortaya koyuyor.

Çözüm açık ve basit değil mi? Daha ne bekliyorsunuz?

Doç. Dr. Semih ÖZKAN

Hocam merhaba dün yaptığım sperm testi sonucu miktar 3,5 ml,pH 8,Viskozite,yarıviskoz,lökosit nadir,spermatozoa sayısı 18 milyon,toplam spermatozoa sa... devamı