Adım Adım Bebek Bezi Değiştirme

Daha önce hiç bebek bezi değiştirmemiş olsanız da telaşlanmayın – yeni doğan bebeğinizle birlikte deneyim kazanacaksınız.  Çoğu ebeveyn bebek bezini ters ya da orantısız bağlamak veya hatta erkek bebeklerinin idrarını püskürtmesine maruz kalmak gibi yaygın hatalar yapmıştır. Yani, yalnız değilsiniz.  Buradaki ipuçları, bebek bezi değiştirme konusunda uzman olmanıza ve ilk zaman hatalarını hızlı biçimde düzeltmenize yardımcı olacaktır.

Bütün Malzemelerinizi Bir Arada Bulundurun

Her şeyi el altında tutun, çünkü bebeğinizi hiçbir zaman tek başına bırakmaz istemezsiniz. Gerekenler: Bir ya da iki temiz çocuk bezi, bebeğinizi temizleyebileceğiniz bir şeyler ve düz bir yüzey. Eğer kumaştan bebek bezi kullanıyorsanız, temiz bir muşamba bebek bezi veya su geçirmeyen bir kiloda (ve çengelli iğnelere) ihtiyacınız olacak. Eğer bebeğinizde pişik varsa veya bir aylıktan küçükse, pamuk topları, ılık su ve bir el havlusu gerekecektir.

Bir Eliniz Her Zaman Bebeğinizin Üzerinde Olsun

Ellerinizi yıkayın ve bebeğinizi değiştirme masasına ya da düz bir yüzeye yerleştirin. Emniyet kayışı kullanın ya da mutlaka bebeğinizi bir elinizle tutun, böylece yuvarlanmaz. Bir dakikalığına bile olsa asla çocuğunuzu tek başına bırakmayın. Çok fazla kıpırdanacağı için hareketli ya da parlak renkli bir oyuncak ile dikkatini çekin. Kirli bezi çözün, bir elinizle bebeğinizin bacaklarını tutun ve diğer elinizle bebek bezinin önünü çekin. Kirli bebek bezini hemen çıkarmayın.

Önden Arkaya Doğru Silin

Bebeğinizi silmek için önce bebek bezinin ön yüzünü kullanın – idrar yolu enfeksiyonunu önlemek için önden arkaya doğru silin. Daha sonra bebeğinizi temizlemek için yumuşak bir ıslak mendil ya da ıslak el havlusu kullanın – yine önden arkaya doğru silin. Yenidoğan ya da pişik olmuş bir bebek için, pamuk topları ve ılık su kullanın. Bebeğinizin altını kurulayın. Eğer bebeğiniz erkek ise, altını değiştirirken penisinin üzerine temiz bir bebek bezi koyun böylece üzerinize idrarını yapmayacaktır.

Kirli Bebek Bezini Yenisi İle Değiştirin

Bebeğinizin bacaklarını kaldırın ve kirli bezi altından çekin. Kirli beze temas etmesini önlemek için bebeğinizin bacaklarını tutun. Bebeğinizin altına temiz bir bez koyun. Tek kullanımlık bezlerde, yapışkan bantlar arkaya gelecektir ve aşağı yukarı göbek deliği hizasında olmalıdır. Bezin ön kısmını bebeğinizin bacaklarının arasından çekin. Erkek bebek için, idrarını dışarı yapmaması için penisinin bebek bezinin ortasını gösterecek şekilde konumlandığından emin olun.

Sıkılığını Kontrol Etmek İçin Parmaklarınızı Kullanın

Tek kullanımlık bezlerde yapışkan bantları yapıştırın veya kumaştan bebek bezinde köşeleri iğne ile tutturun. Bezi sıkı bağlayın ancak bez ile bebeğinizin beli arasına iki parmağınızın girebildiğinden emin olun. Yeni doğan bebeklerde bebek beziniz üst tarafını göbek bağı açıkta kalacak şekilde aşağı doğru kıvırın. Veya göbek bağı için bir boşluğu olan yenidoğan bebek bezi kullanın.

Dışkıyı Yıkamak İsteyebilirsiniz

Kullanılmış bebek bezini ne yaparsınız? Kumaş bebek bezleri için, bezi bebek bezi kovasına atmadan önce bezdeki katı atığı tuvalete atmak isteyebilirsiniz. Bazı ebeveynler tek kullanımlık bezlerde de bunu yaparlar. Tek kullanımlık bezleri bantla tutturun ve çöp kutusuna ya da bez kovasına atın. Bazı ebeveynler bunu önce plastik bir torbaya ya da kilitli bir poşete koyarlar. Kumaş bebek bezlerini, yıkayana kadar ıslak ya da kuru bebek bezi kovasında saklayın.

Acele Etmeyin Ve Keyfini Çıkarın

Pek çok anne ve baba bebek bezi değiştirmeyi, bebekleriyle iletişim kurmak için harika zamanlar olarak görür. Neticede bebeğinizin üzerine eğilir, ona dokunur, onunla konuşur ve onu öper koklarsınız. Bebeğiniz size bakarak sizin sesinizi dinler. Ona şarkı söylemek ya da onunla oyun oynamak için vakit ayırın. Her ne kadar bazen sadece birkaç dakikanız olduğu için bebeğinizin altını çabuk değiştirmek zorunda kalsanız da, bu işin tadını çıkarmaya çalışın.

Op. Dr. Gökhan ÇELİK

Yenidoğan bebeğim için ilk kontrol yaptırmak istiyorum randevu alamıyorum zeynep kamil hastanesinden... devamı