Bebek: Bebeğinizin tepeden ayağa toplam uzunluğu 48 cm’dir, yaklaşık 1,8 kg ağırlığındadır. Neredeyse rahminizdeki bütün alanı kaplar; başı yukarda olabilir ya da hala takla atabilecek kadar yeri vardır. İnce ve kırışık cildinin altında yağ tabakası oluşmaktadır. Bebek gözlerini açma ve solunum için denemeler yapmaktadır.

Anne adayı: Doktoru sadece ayda bir görüyorken muhtemelen, haftalık ziyaretler yapacağınız son aya kadar iki haftada bir görmeye başlarsınız. Bel ağrısı ya da kramplar yaşamaya devam edebilirsiniz. Ayrıca memelerinizden, süt üretiminden önce gelen sarı bir sıvı olan kolostrum sızdığını fark edebilirsiniz.

Haftanın tüyosu: Gebeliğin aynı aşamasında olan diğer kadınlarla farklı bir yük taşıyor olabilirsiniz. Karnınızın yüksek ya da düşük, büyük ya da küçük veya geniş ya da daha sıkışık olması bebeğin pozisyonuna, vücut türüne ve ne kadar kilo aldığınıza bağlıdır. Daha fazla rahatlık için bol sıvı tüketin, otururken bacaklarınızı yükseltin, sol tarafınız üzerine yatın ve destek çorapları giyin.

Op. Dr. Ebru ZÜLFİKAROĞLU

Hamileligim in 32 haftasındayim karnim çok sert rahatsızlık veriyor nedeni ne olabilir şimdiden tesekurler... devamı