Bebek: Fetüsünüzün tepeden kalçaya uzunluğu 6,35 cm ve ağırlığı 8,5 gr ila 14,17 gr kadardır. Diş tomurcuklarından ayak tırnaklarına kadar tam olarak oluşmuştur ve bebeğinizin işi artık gebeliğinizin kalanı süresince büyümek ve güçlenmektir. Fetüsün en kritik gelişim süreci geride kalmıştır, düşük riski bu haftadan itibaren büyük oranda düşer.

Anne adayı: Bulantınız ve enerjiniz iyileşmeye başlar. Hormon değişimleri nedeniyle ara sıra baş ağrısı, baş dönmesi ve yorgunluk yaşayabilirsiniz. Eğer bu ilk bebeğinizse bol kıyafetler giyebilirsiniz, ama başka gebelikler de geçirmişseniz muhtemelen gebeliğiniz daha erken fark edilir hale gelir ve gebelik kıyafetleri giyebilirsiniz. Bu zamana kadar kilo alımı genellikle 1200 ile 2250 arasındadır. Baba adayları da üçüncü ay boyunca ve doğum sırasında, Couvade sendromu ya da “kuluçkaya yatmak” denilen bulantı, karın ağrısı, iştah değişiklikleri ve kilo alımı gibi gebelik belirtileri yaşayabilirler.

Haftanın tüyosu: Çoğu kadının karnında, memelerinde, kalçalarında veya uyluklarında gebelik süresince esneme izleri olur. Bunlar tam olarak geçmez ama gebeliğin ardından muhtemelen solgunlaşır. Üreticilerin iddialarına karşın, kremler ve yağlar onları azaltmaz. Bu, cildinizin doğal esnekliğine bağlıdır. Hızlı kilo alımı yerine yavaş yavaş kilo almak ve gebelik sırasında aşırı kilo almaktan kaçınmak işe yarayabilir.

Uzm. Dr. Nursal Filorinali KONDUK

ben b 12 eksikliği var 2 kutu ğne tedavisi gördüm suan haftada 1 vuruluyorum asırı derecede uyku eğilimi yorgunluk halsizlik çekiyorum sabahlatrı yata... devamı