Bebek: Bebeğinizin tepeden kalçaya uzunluğu 26 cm veya tepeden ayağa toplam uzunluğu 42 cm’dir, yaklaşık 1,22 kg ağırlığındadır. Bu aşamada fetüsün gözleri neredeyse her zaman mavidir ve rahim duvarından giren parlak güneş ışığı ya da yapay ışığı ayırt edebilir. Bebeğiniz anne karnı onun için daha sıkışık olmaya başladığından daha az akrobasi yapmaktadır ancak hala tekmelemekte ve esnemektedir.

Anne adayı: Rahminiz artık göbeğinizden 9-10 cm yukardadır. Kilo alımı muhtemelen 9 ila 11 kg arasıdır. Bebeğinizin anne karnı dışında –neonatal yoğun bakım ünitesi de olsa - yaşama olasılığı arttıkça annelik, bebeğinizin sağlığı ve doğum hakkında rahatlama, heyecan ya da kaygı hissedebilirsiniz. Eğer prematüre doğum sözkonusu ise, belirtiler arasında menstrüal (adet) benzeri kramplar ya da bel ağrısı, amniyon sıvının sızması ya da kıvamlı, peltemsi mukus dolgunun akışıyla birlikte pembemsi ya da kahverengimsi sulu akıntı yer alır. Doktorunuz genellikle doğumu, muhtemelen hastane yatışı gerektirecek olan yatak istirahati, kas gevşeticiler ya da diğer ilaçlarla durdurabilir.

Haftanın tüyosu: Kan basıncınız 7. aya yaklaştıkça muhtemelen biraz artar ancak şiddetli baş ağrısı, bulanık görüş ya da ellerde, ayaklarda ve ayak bileklerinde şiddetli şişme veya aşırı kilo alımı yaşarsanız doktorunuza ulaşın. Bu belirtiler, gebelik esnasında yüksek kan basıncı ve idrarda protein ile karakterize olan preeklampsi başlangıcına işaret edebilir.

Op. Dr. Korkut ARSLAN

mart 27 adet grdm 29 bitti suan 26 hafta 3v günlüğüm üsyünemü görmüş oluyorum tşkler... devamı