Bebek: Tebrikler! Bebeğinize artık resmi olarak “fetüs” deniyor. Orta boy bir karidese benzer, tepeden kalçaya uzunluğu3,17 cm ila 4,27 cm ve ağırlığı 5,67 gr kadardır.  Eğer olacaksa, çoğu fiziksel kusurun bu haftanın sonuna kadar gelişmiş olacağını bilmek güveninizi tazeleyebilir, böylece bebeğinizin gelişiminin en kritik dönemini geride bırakmış olursunuz. Ancak, davranış ve zekasını etkileyenler gibi diğer gelişimsel süreçler gebeliğiniz süresince devam edecektir. Gözler deriyle kaplanmıştır ve sonunda göz kapağını oluşturmak için ayrılır.

Anne adayı: Muhtemelen belli olmaz ama kıyafetlerinizi daha zor giyebilirsiniz. Hamile giysileri giymeye başlayabilirsiniz, buna rağmen muhtemelen henüz ihtiyaç duymazsınız. Yorgunluğunuz ve çalkantılı ruh haliniz sürebilir ama cesaretlenin: Bu belirtiler çok uzun sürmeyecek.

Haftanın tüyosu: Eğer Tay-Sachs orak hücreli anemi, kistik fibrozis türleri ve Down sendromu gibi genetik kusurları saptamak için kullanılan koryonik villüs örnekleme (KVÖ) ve doğum öncesi testler geçirecekseniz, muhtemelen 12. haftaya kadar yapılır.

Op. Dr. Aytun AKTAN

Merhaba hocam ben 10 ocak da düşük yaptım ardından kurtaj oldum 1 hafta kanamam oldu düşük yapali 45 gün oldu ama hala adet olmadim son 3 gündür az b... devamı