BM'ye bağlı Dünya Sağlık Örgütü'nün (DSÖ) verilerinin ortaya çıkardığı çarpıcı sonuçlara göre artık yüksek tansiyon ve yüksek glikoz seviyeleri küresel bir problem.

Dünya sağlık istatistiklerine ilişkin DSÖ tarafından hazırlanan son raporda ilk kez, kalp damar hastalıkları ve diyabet açısından önemli risk faktörler arasında yer alan tansiyon ve glikoz seviyelerine ilişkin bilgilere de yer verildi.

DSÖ'nün hazırladığı yıllık rapor, dünya nüfusunun yaşları 25 ve üzerinde olan kesiminin dörtte birinin yüksek tansiyon, neredeyse onda birininse kaygı verici düzeyde glikoz seviyeleri sorunuyla karşı karşıya olduğunu ortaya koydu.

Raporun hazırlanmasından sorumlu DSÖ yetkilileri, artık hastalık risk faktörlerinin de zengin ülkelerin gelişmekte olan ülkelere ihraç ettikleri arasına, giderek artan bir hızla eklendiğini belirtti.

Video: Kan Basıncı (Tansiyon)

Rapor hakkında açıklamada bulunan DSÖ sağlık istatistikleri bölümü Direktörü Dr. Ties Boerma, tütün kullanımı, sağlıksız beslenme ve hareketsizliğin artık sadece zengin ülkelerin problemi olmadığına dikkati çekti. 

Op. Dr. Sinan GÖKER

Esom 1yol once yuksek tansiyon nedeniyle ameliyat oldu ve 1yildir tansiyon yukselmedi komtrolerde goz cok iyi durumda dedi bir gözü yedi bucuk dier gö... devamı