Fast food müşterilerinin alışkanlıklarını inceleyen bir dizi çalışmaya göre sağlıklı olmaları ile ün kazanan fast food restoranlarda yemek yiyen kişiler normalden daha fazla yemek yiyor ve bu nedenle geleneksel restoranlarda aldıkları kalorilerden daha fazla kalori alıyor. 

Bazı bel genişleten bulgular:

  • Nerdeyse herkes kalorileri oldukça küçümsemektedir. Örneğin fast food restoranlarında yemek yiyen kişiler 1.000 kalorilik bir öğünün ortalama 744 kalori içerdiğini düşünür.
  • Buna karşın sağlıklı restoranlarda yemek yiyen kişiler kalorileri daha da fazla küçümsemektedir. Bu kişile 1.000 kalorilik bir öğünün sadece 585 kalori içerdiğini düşünmektedir.
  • Ayrıca, “sağlıksız” öğünlere oranla “sağlıklı” öğünler ile birlikte yüksek kalori içeren mezeler, daha büyük içecekler ve tatlıların tüketilmesi daha olasıdır.
  • Bu “sağlık hale” etkisi—“sağlıklı” besinlerin kalorilerini küçümsemek ve daha fazla yemek yeme hissinin uyanması – zaman içerisinde önemli kilo alımlarına neden olabilir. 

Önemli mesaj: “Sağlıklı” demenin düşük kalori anlamına geldiğini düşünmeyin. Örneğin sağlıklı bir restorandan alacağınız bir hindili sandviç içerisindeki kalori büyük boyut bir hamburger içerisindeki kalori ile eşittir ve eğer sandviçe peynir ve sos eklerseniz yüzlerce kalori daha alırsınız. Ayrıca bir restorana gittiğinizde ne sipariş ederseniz edin bu yiyeceklerin tahmin ettiğinizden daha fazla kalori içerdiğini unutmayın. Porsiyon büyüklüklerini ve kalorileri düşünün, (ufak sandviçler tüketin) sadece “sağlıklı” iddialarını değil.

Prof. Dr. Tevfik GÜRMEN

Iyi gunler, Tevfik hoca halen Hizmet hastanesinde calisiyormu?... devamı