Kronik Ağrıyla Ebeveynlik

Kronik ağrı, ebeveynler için özel zorluklar gösteriyor.

Bir yandan kronik ağrıyla başa çıkarken bir yandan nasıl olabileceğiniz en iyi ebevyn olabilirsiniz? Öncelikle çocuğunuzla iletişim kurmak önemlidir.

Çocukla Ağrı Hakkında Konuşmak

Uzmanlar, kronik ağrısı olan bir ebeveyn olmak ‘aile dinamiğini tersine çevirir’, diyor. ‘Ebeveyn artık kendisini çocuğa bakan bir kişi gibi hissetmez. Bazen sanki çocuk, ebeveyne bakıyormuş gibi olur. Bu durum ise ilişki üzerinde epey stres yaratabilir.’

 • Stresle mücadele etmenin en iyi yolu, nasıl hissettiğiniz hakkında açıkça konuşmaktır. Konu kronik ağrı ve ebeveynler olduğunda, çocuklar iki şey isterler: Bilgi ve rahatlatma. Bu yüzden durumunuzu çocuğunuzdan saklamayın (Zaten yapabileceğinizi mi sanıyorsunuz?) Tersine onlarla ağrınız hakkında dürüstçe ve yaşa uygun bir şekilde konuşun.
 • Bu konuşmayı bir defadan fazla yapın. Bazı yönlerden çocuğunuzla kronik ağrı hakkında konuşmak, seks hakkında konuşmak gibidir. Mesajlarınızı tekrar tekrar takviye etmelisiniz; ayrıca çocuğunuz büyüdükçe ve daha fazlasını anlayabilir oldukça mesajlarınızda değişiklikler yapmalısınız.
 • İşleri basit ve dürüst tutun. Küçük bir çocukla ‘annenin canı acıyor’ iyi bir başlangıç noktasıdır. Onlara başka ebeveynlerin yapabildiği ama sizin yapamadığınız bazı şeyler olduğunu açıklayın. Durumunuza ne ad verildiğini ve ne anlama geldiğini onlara söyleyin.
 • Onları rahatlatın. Çocuğunuzun sizin ölmeyeceğinizi ve kronik ağrının bulaşıcı olmadığını bilmeye ihtiyacı vardır -sizin kronik ağrınızın olması, onların da buna yakalanacağı anlamına gelmez.
 • Yardım etmelerine izin verin. Size sırf bir bardak su getirmek bile, çocuğun kendisini özel ve önemli hissetmesini sağlayabilir. Ama çocuğunuzun bir bakıcı haline gelmemesine dikkat edin. Ebeveynlerine iğne yapan 12 yaşında çocuklar vardır. ‘Gelişim çağındaki çocuklar, doktor veya hemşire rolü oynamamalıdır.’
 • Çocuğunuzun endişelerini dinleyin. Çocuğunuza, durumunuz hakkında onu gerçekten rahatsız eden şeyin ne olduğunu sorun. ‘Ama bunu onların zaman çizelgelerine göre yapın. Size üzgün veya endişeli bir şekilde geldiklerinde yalnızca ‘her şey yolunda’ demeyin, onları neyin üzdüğünü sorun. Örneğin oğlunuz onu yüzme dersine götürmesini sizden istediği için, sizin, daha da hasta olduğunuzu hissedebilir. Bir çocuğu bu düşünceyle bırakmak istemezsiniz.

Ağrı ile Ebeveynlik Yapmak

Çocuğunuzla iletişim hatlarını açık tutarken ağrının sizi, daha da güçsüzleştirmesine neden olacak kadar kendinizi zorlamadan mümkün olduğunca aktif bir ebeveyn olmanızı sağlayacak stratejiler geliştirmeye de ihtiyacınız vardır.

Hatırlamanız gereken en önemli şey zamanınızın ve ilginizin çocuğunuzla yapabileceğiniz herhangi bir faaliyetten çok daha önemli olduğudur.

Bunu bilen uzmanlar ağrının ebeveynliğinize müdahale etmemesini sağlayacak birkaç strateji tavsiye etmektedirler:

 • Plan yapın. Kızınızın büyük dans gösterisinin yaklaşmakta olduğunu biliyorsanız birkaç gün öncesinden kendinizi yormamaya başlayabilir ve dans öğretmeninden gösteriden önceki provadan hemen sonra kızınıza izin vermesini isteyebilirsiniz, böylece dinlenebilirsiniz. Bunu bir banka gibi düşünün: Yatırım yapıyorsunuz ve böylece belirli bir günde çekmeye hazır oluyorsunuz.
 • Gerekiyorsa önceden ilaç kullanın. Belirli bir günde daha aktif olmanız gerektiğini biliyorsanız önceden ilaç alın -ağrının dindirilmeyecek kadar artmasına izin vermeyin. Ayrıca aniden ortaya çıkan ağrılar için çok hızlı etki eden ilaçlar da vardır. Bazıları yanağınızdaki mukoza aracılığıyla emilir ve ‘hızlı etkili’ bir ağrı kesiciden bile daha hızlı etki gösterir.
 • Ne yapamadığınız değil, neler yapabileceğiniz üzerine yoğunlaşın. Kızınızla patenle kayamazsınız veya dağa çıkamazsınız ama gidip onu izleyebilirsiniz. Çok uzun süreliğine olmasa da onunla köpeği yürüyüşe çıkarabilir ve yüzebilirsiniz.
 • Ağrıya neyin sebep olduğuna dikkat edin ve hafifletmek için stratejiler bulun. Örneğin oğlunuz basketbol oynuyorsa ve spor salonunda sıralarda iki saat oturmak sizi korkunç ağrılara sokuyorsa, bunu azaltmak için ufak hileler düşünün. Dönüşümlü olarak oturun ve ayakta durun veya arada arabanıza gidin, daha yumuşak bir yerde oturun. Ya da oyunun ikinci yarısında gelin.
 • Yardım alın. Yardım istemekten korkmayın, -ailenizden, arkadaşlarınızdan, etrafınızdaki insanlardan. Kronik ağrısı olan başka ebeveynler tanıyorsanız onlarla günleri değiştirin -ben iyi hissetmediğimde sen çocukları dışarı çıkar, ben de aynısını senin için yapayım.

Gelir durumunuza göre günlük faaliyetlerle ilgilenmesi için bir yardımcı tutmayı düşünün, örneğin günde veya haftada birkaç saat işlerinize yardım edecek bir bakıcının olması gibi, böylece enerjinizin çoğunu çocuklarınıza harcayabilirsiniz.

Diğer ebeveynlerin yapıp da sizin yapamadığınız şeyler olabilir. Ama çocuğunuzun sizden istediği sizin onun yanında olmanızdır ve siz bunu yapabilirsiniz.

 

Uzm. Dr. Ali VARDAR

Merhaba hocam babam yemek yiyemiyor bir kac kasik corba ictimi kusuyor kronik hasta dediler ama kusmasina bir cozum bulamadilar psikiyatri doktoruna d... devamı