İşitme testi nedir?

Yeni doğan bebeklerin hepsine işitme testi uygulanmalı mı?

Yapılan araştırmalara göre, yeni doğan her bin bebekten ikisinde doğuştan gelen veya doğum sonrasında geçirilen hastalıklar nedeniyle işitme problemi oluşmaktadır. İşitme problemi olan bebekler, erken teşhis edilip gerekli önlemler alınmadığı takdirde konuşmayı öğrenme açısından çok ciddi problemler yaşamaktadır. Sağırlık, dilsizlik ve zekâ gelişimi geriliğine sebep olmaktadır. Bütün bu problemler, bebek doğduktan sonra hastaneden eve çıkmadan önce yapılabilecek işitme testiyle engellenebilir.

Nasıl yapılır

Yeni doğan bebeklere nasıl işitme testi yapılır?

Yeni doğan bebeklerin kulaklarına belli şiddette sesler verilip, duyup duymadığı beyin dalgaları ölçülerek anlaşılır. Bu işlem basit olup, bebeğe hiçbir rahatsızlık vermez, 15 dakikada yapılabilir. Testin güvenilirliği yüzde 97 oranındadır.

Ne zaman

İşitme testi bebeklere ne zaman yapılmalıdır?

Bebeklere doğumdan sonra eve gitmeden önce, hastanede işitme testi yapılması en uygunudur. Son dönemlerde yapılan bir çalışmada, doğduktan hemen sonra teşhis edildiği takdirde, erkenden kullanılmaya başlanacak işitme cihazları sayesinde, bebeklerin konuşma ve iletişim problemlerinin giderilebildiği görülmüştür.

Tavsiye

Hangi durumlarda işitme testi mutlaka yapılmalıdır?

İşitme kaybı açısından riskli durumlar şunlardır:

Ailede sağırlık vakası olması,

1500 gramdan daha az doğan bebekler,

Yüz kulak anomalisi olanlar,

Suni solunum ihtiyacı olanlar,

Sarılığın çok ağır seyretmesi,

Doğumda uzun süre oksijensiz kalan bebekler.

Bu durumlardan birinin varlığında mutlaka yeni doğan bebeklere işitme testi yapılmalıdır.

Op. Dr. Mircan MİROĞLU

mrb hocam benim 6 aylık bir oğlum var.suan cerrahpaşaya gidip gelmekteyiz doğuştan duymadığının bilgisi verildi testlerden geçemiyoruz.siz yeni doğan ... devamı