Doğum Sırasında Yiyip İçebilirsiniz

Doğum Sırasında Yiyip İçebilirsiniz

Araştırmacılar, yeme ve içmenin doğum için risk oluşturmadığını söylüyorlar.

Yakın zamanlı bir araştırma, doğurmak üzere olan kadınlardan yememelerini ve içmemelerini istemenin çok az tıbbi dayanağı olduğunu ortaya koydu.

Son birkaç yıldır çocuk doğumundaki baskın uygulama, doğum sırasında buzdan daha fazlasını yemeyi kısıtlamaktı. Bunun nedeni ise, doğum sırasında genel anestezi verilen kadınların mide içeriklerinin akciğerlerine çekilmesi endişesiydi.

Ama bu günlerde doğum sırasında, sezaryenle doğursalar bile, çok az kadına genel anestezi verilmektedir. Çünkü yıllar boyunca anestezi uygulamalarındaki değişiklikler, kusma riskini azaltmıştır.

Neticede doktorlar, doğum sırasında anne adaylarının yeme ve içmelerine dair bir zamanlar sıkı tutulan politikalarını gevşetmeye başladılar.

ABD’de bulunan Massachusetts Devlet Hastanesi’ndeki araştırmacılar, “uygulamalarımızı tekrar gözden geçirme sürecindeyiz ama umarız diğer hastaneler de bunu yapıyordur. Hastaları nelerin mutlu ve rahat ettirdiği ile anestezi uzmanlarını nelerin rahat ettirdiği arasında bir denge bulmaya çalışıyoruz” diyorlar. 

Yeme ve İçme

Yeme ve İçme: “Kadınların Kendilerinin Karar Vermesine İzin Verin”

Yeni yayınlanan bir başka incelemede araştırmacılar, toplamda 3 bin 130 kadının doğum boyunca takip edildiği beş çalışmayı ele aldılar.

Kadınların hepsinin doğuma girdiklerinde genel anestezi ihtiyacı açısından düşük bir riske sahip oldukları görüldü.

Bir bütün olarak ele alındığında çalışmalar, doğum sırasında yeme ve içme ile ilgili herhangi bir risk veya faydaya dair kanıt ortaya koyamadılar.

Analizlere dahil edilen geniş çaplı çalışmalardan biri yayımlandı.

Doğum sırasında, hamilelikle ilgili düşük komplikasyon riskine sahip 2 bin 426 kadın izlendi. Analizlere de dahil edilen bir çalışmada ise, doğum sırasında hafif yemekler yiyen kadınlarla, sadece su içen kadınların benzer doğum süresine sahip oldukları ve aynı oranda sezaryen tipi doğum yaptıkları gözlendi.

Yemek yiyen kadınlar, yemeyen kadınlara kıyasla daha fazla kusmadılar.

Araştırmacılar, “Kanıtlar, doğum sırasında düşük komplikasyon riski olan kadınların yeme ve içmelerini yasaklamanın, herhangi bir zarar veya fayda göstermediğinden, bir mantığı olmadığını gösterdi. Kadınlar doğum sırasında yemek, içmek isteyip istemediklerine kendileri karar verebilmelidir” diyorlar.

Doğum Uzmanları

Doğum Uzmanları: Bir Şeyler İçmek Tamam Ama Yemek Değil!

Geçen yaz doğum uzmanlarını temsil eden büyük bir grup, doğum sırasında sıvı alımı üzerindeki kısıtlamaları resmen gevşetti.

Amerika Doğum Uzmanları ve Jinekologlar Birliği’ne (ACOG) göre, komplikasyonsuz hamilelik yaşayan kadınlar su, meyve suyu, karbonatlı içecekler, çay, kahve veya enerji içecekleri gibi sicili temiz sıvılardan makul miktarlarda içebilirler.   

Ama grup doğum sırasında katı yemek yenmemesini tavsiye ediyor.

Uzmanlara göre, doğum yapacak kadınlara bir kase buzdan daha fazlasına izin vermek, birçok kadın için iyi bir haber olacaktır. Yiyecekler üzerindeki daimi kısıtlamaya gelince, gerçekte yemek yemek çoğu kadının yapmak isteyeceği son şeydir, çünkü doğum sırasında mide bulantısı ve kusma oldukça yaygındır. 

Araştırmacılar, hastaların çoğunun doğum sırasında yemek yemekle ilgilenmedikleri konusunda hemfikirler. Ama ilgilenen kadınların olduğunu da belirtiyorlar.

“Doğumdan hemen önce hafif bir yemek, komplikasyon riski düşük olan hamile kadınlar için uygun olabilir, ama doğumdan hemen önce hiç kimse kafeteryadan duble çizburger siparişi vermemelidir” diye de ekliyorlar. 

Op. Dr. Aytun AKTAN

2011: 02 .16 tarınde sezeryan la dogum yaptım dogum sırasında cocugun eşi rahım duvarına yapıştıgı icin rahım duvarı yırılmıs 40 kım cıkınca hemen spr... devamı