Yakın zamanda, Kanada’daki bilim insanları gebe kadınlar ve gebe olmayan kadınlarda bir çalışma yürütüp genetiği değiştirilmiş gıdalarla ilişkili böcek öldürücülerde bulunan kimyasalları araştırdı. Buldukları sonuç korkutucuydu: Kadınların %100’ünde bu toksinlerden biri vardı.
Bilim insanları 5 temel toksin araştırdı. Bunlar:
  • Glifosat (yabani ot öldürücü)
  • Glufosinat (yabani ot öldürücü)
  • AMPA (glifosat metaboliti)
  • 3-MMPA (glufosinat metaboliti)
  • Cry1Ab (glufosinatın Bt toksini)
Bütün kadınların kanında toksinlerden en az biri mevcuttu ama gebe olan ve olmayan kadınlar arasında farklar vardı. Gebe olmayan deneklerin büyük bölümünün kanında hem glifosat hem de glufosinat vardı ama gebe kadınlarda yoktu. Fakat incelenen gebe kadınların %100’ünün kanında 3-MMPA, %93’ünün kanunda Cry1Ab vardı. Daha rahatsız edicisi: İncelenen fetüs kordonlarının %100’ünde 3-MMPA ve %80’inde Cry1Ab vardı.

O yüzden bu genetiği değiştirilmiş organizma toksinlerinden bulunma olasılığı sadece kadınlarda yok, onları çocuklarına geçirme olasılıkları da var. Bu, bir Alman üniversitesi tarafından yürütülen ve test edilen bütün idrar numunelerinde glifosat bulunan araştırmaya benziyor.

Bu ne demek ve ani tehlikeler neler? Burada daha fazla araştırma gerekiyor ama araştırmalar patentleri olan şirketler tarafından sıkı sıkı kontrol ediliyor. 3-MMPA’nın bir propionik asit olduğu biliniyor. GMI’nin raporuna göre bu, onun Kötü Aktör Kimyasal olarak sınıflandırılması anlamına gelir ve yutulduğunda kramp, yanma, bulantı, şok, kusma ve boğaz ağrısına yol açtığına dair uyarılar vardır. Greenpeace Cry1Ab’nin immünojen olduğunu, yani bağışıklık sistemi tepkisi yarattığını ve var olan antibiyotiğe dirençli enfeksiyon sorununu artırabileceğini bildiriyor.

Araştırmacıların çalışmalarında inceledikleri bu 5 bileşenin hepsi, Genellikle Güvenli Kabul Edilen olarak sınıflandırılır. Ama bu kimyasallar başka koşullar altında sunulduğunda ciddi uyarılar taşır.

Ne yapabilirsiniz? Her mümkün olduğunda genetiği değiştirilmiş bileşenleri olan ürünlerden uzak durun.

Op. Dr. Naci ÇELİK

mrb hocam öncelikle saygılarımı sunarım 40 gün önce erkekten kadına transex cerrahi oldum klitorisim penıs başından değilde idrar borusundan yapıldı a... devamı