Yoğun iş temposundan düzenli yemek yiyemiyor, akşam yemeklerine yükleniyor ve vücuttaki yağ, enerji dengesini kontrolde tutamıyor; yorgunluk hissediyorsanız yeterli miktarda tüketilecek kuruyemişlerle zinde kalabilir, sağlıksız bir beslenme alışkanlığından kurtulabilirsiniz.

Uzmanlar, ceviz, fındık, kayısı, badem, incir gibi kuruyemişlerin gün içinde tüketildiğinde hem yorgunluğu azalttığını, hem açlık sonucu ortaya çıkan kan şekerinin düşmesini engellediğini hem de metabolizmayı çalıştırdığını belirtiyor.

Beslenme ve Diyet Uzmanı Müge Özturna, AA muhabirine yaptığı açıklamada, daha dinç, bağışıklık sisteminin kuvvetlenmesi, hastalıklardan korunulması için herkesin sağlıklı beslenme kurallarına dikkat etmesi gerektiğini söyledi.

Yağlı besinlerin tokluk hissi verdiği belirten Özturna, yağda eriyen A, D, E ve K vitaminlerinin vücutta kullanımını sağladığı için beslenme düzenindeki yağ miktarının günlük enerjinin yaklaşık yüzde 25-30'unun yağlardan gelecek şekilde planlanması gerektiğini belirtti.

Özturna, kompleks karbonhidratların tüketiminin ise daha çok tokluk sağladığı için artırılması gerektiğini dile getirerek, ''Besinlerin yüzde 55-60'ı karbonhidratlardan gelecek şekilde ayarlanmalıdır'' dedi.

Günlük olarak ortalama 25-30 gram posa tüketiminin önemli olduğunu dile getiren Özturna, sağlıklı ve aktif bir yaşam için günlük en az 2-3 litre su tüketilmesine özen gösterilmesi gerektiğini vurgulayan Özturna, insan vücudunun normal fonksiyonlarını yerine getirebilmesi için bütün besin ögelerine gereksinim duyduğunu belirtti. Özturna, ''Unutulmamalıdır ki yeterli ve dengeli beslenme dört besin grubunda bulunan besinlerin yeterli miktarda tüketilmesiyle sağlanır'' dedi.

Ceviz, kalp sağlığını koruyor

Özellikle yoğun iş temposunda çalışanların, sağlıklarının bozulmaması için beslenmede şeklinde dikkatli olmaları gerektiği uyarısında bulunan Özturna, ''Hem zinde kalmak hem de vücuttaki yağlanmayı önlemek için, gündüz yemeğe zaman ayıramayan lider pozisyonunda çok yoğun çalışanlar, akşam yemelerinde sık sık ziyafet sofralarına davet edilmeleri nedeniyle beslenme şekline dikkat etmelidir'' dedi.

Özturna, şeker ihtiyacının karşılanmasında taze ya da kuruyemişlerden faydalanılabileceğini vurgulayarak, şunları kaydetti:

''Ceviz, fındık, badem gibi kuruyemişler, diyet bisküviler hem tüketim açısından pratiklik sağlıyor hem de çabuk enerji vererek kan şekeri düşüklüğünün neden olduğu yorgunluğu azaltıyor.

Sık tercih edilen ve toplum olarak beslenme alışkanlığımızda bulunan kuru kayısının içerdiği yüksek potasyum, tüm kasların ve sinirlerin iyi çalışmasını sağlıyor. Kayısı, yüksek lif içeriği ile sindirim sorunlarına iyi geliyor, başta bağırsak kanseri olmak üzere kanserden koruyucu rol oynuyor. 3 kuru kayısı 50 kalori ediyor.

İncir yüksek oranda içeriğinde bulunan B1, B2 vitaminleri ve fosfor, potasyum gibi minerallerle hücrelerin yenilenmesine yardımcı oluyor.

Ceviz yorgunluğu azaltıyor.''

Ara öğün olarak seçilecek bir besin olan ceviz, içindeki yüksek doymamış yağ asiti içeriği ile kalp sağlığı açısından büyük önem taşıdığını ifade eden Özturna, ''Özellikle gün içindeki yorgunluktan uzaklaşmak için vücuda zindelik katan ceviz seçmek iyi bir tercih olacaktır. Fakat bunları tüketirken yüksek kalorili olduklarını unutmamak ve tüketilen miktarlara dikkat etmek gerekir'' uyarısında bulundu.

Uzm. Dr. Ali VARDAR

Merhaba hocam babam yemek yiyemiyor bir kac kasik corba ictimi kusuyor kronik hasta dediler ama kusmasina bir cozum bulamadilar psikiyatri doktoruna d... devamı