Kolesterol probleminiz var ise ilaç tedavisine başlamadan önce sizler için hazırladığımız bu doğal yöntemleri uygulamayı deneyin. 

Yeşil çay için
Amerika’da yapılan bir araştırmada, yeşil çayın kötü kolesterol adı verilen sağlık sorununa diğer çözüm yollarından daha fazla iyi geldiği, içinde bulunan tanenler ve kateşin adı verilen maddenin yüksek olan kolesterolün düşmesine doğal yollar ile yardımcı olduğu ve bağırsaklardaki emilime yardım ettiği ortaya çıkmıştır. 

Fasulye yiyin
Amerika’da yapılan araştırmalara göre fasulye vücuttaki kolesterol seviyesini yüzde 60’a kadar düşürüyor. Yapılan araştırmada katılımcılar 8 hafta boyunca her gün yarım tabak pişmiş fasulye yemişler ve kolesterol problemleri oldukça düşüşe geçmiştir. 

Düzenli olarak egzersiz yapın
Egzersiz yapmak kolesterol seviyesini düşürmeye yardımcı olur. Ne kadar fazla yaparsanız, o kadar faydasını görmeniz mümkündür. Yapılan bir araştırmanın sonucuna göre, fazladan yapılan her 1 saatlik egzersiz veya daha sert bir şekilde yapılan yarım saatlik egzersiz, LDL kolesterolü 4 miligram oranında düşürüyor. Günde en az yarım saat kadar yürüyüş veya yüzme yapmaya özen göstermelisiniz. 

Hayvan yağlarını azaltın
Kolesterol seviyesini azaltmak için en iyi yöntemlerden biri de hayvan yağları kullanımını azaltmak. bu vücuttaki kolesterol seviyesini yaklaşık olarak yüzde 10 azaltır. Bütün hayvan ürünleri kolesterollüdür, ama doymuş yağlı hayvan ürünleri kolesterol seviyesi üzerinde oldukça olumsuz bir etkiye sahiptir. Bu yüzden, az yağlı süt içmeye, yağ ve peynir kullanımını azaltmaya, yağsız et yemeğe ve tavuk derisini tüketmemeye özen gösterilmelidir. Yapılan araştırmalarda yumurtanın kolesterol üzerinde olumsuz bir etkisi bulunamamıştır.

Balık yiyin
Balık ve balık yağı destekleyicileri kolesterolü azaltmaya yardımcı olur. Yapılan deneylerde balık yağı ile kırmızı maya pirinci karışımının, reçeteli ilaçlar kadar olumlu etkisi olduğu ortaya çıkmıştır. 
Doç. Dr. Sinan ÇAĞLAYAN

merhaba; yaklaşık 2 yıl önce tip 2 diyabet teşhisi konuldu diaformin 1000 mg kullanıyorum .6 aydır ekmek vs gibi ürünler tüketmiyorum geçen yılda kole... devamı