Vulval varisler, vulvada, yani dişilik organının dış yüzeyinde görülür. Çoğu kadın burada varis gelişebileceğini bilmez, çoğu da bu konu hakkında hatta genel olarak vulva hakkında konuşmaz.

Vulval varisler en çok hamilelik sırasında görülür. Varis riski hamilelikte artar çünkü kan hacmi artar ve vücudun alt yarısındaki akışı yavaşlar. Bu da damarlar üstünde baskı yaratır. Vulval varisler tek başına veya bacaktaki varislerle beraber oluşabilir.

Eğer vulval varisleriniz varsa ve şanslıysanız doktorunuz size bunu söyleyebilir. Diğerlerinde ise teşhis edilmeyebilir. Belirtileri arasında vulva bölgesinde basınç veya doluluk hissi, şişme ve huzursuzluk yer alır. Aşırı vakalarda genişleyen damarlar solucana benzeyebilir. Uzun süre ayakta durmak, egzersiz yapmak veya seks durumu kötüleştirebilir.

Bacakta varis olduğunda varis çorabı rahatlama sağlar. Maalesef vulva için bir çorap bulunmaz. Rahatlama için bazı öneriler mevcuttur. Destekleyici iç çamaşırlar giymek iyi gelebilir. Vulval varisler için tasarlanmış iç çamaşırları da mevcuttur.  

Uzun süre ayakta kalınıyorsa sık sık mola verip oturulması tavsiye edilir. Yüzmek iyi gelir, çünkü su bebeği taşır ve pelvisten kan akışı kolaylaşır. Yatarken kalçaları biraz yüksek pozisyonda tutmak dolaşımı iyileştirebilir. Bunu kalçaların altına katlanmış bir havlu koyarak yapabilirsiniz. Vulvanın üstüne soğuk kompres uygulamak da huzursuzluğu azaltabilir.

Vulval varisler doğumu etkilemez ve kanamaya olursa bile kolayca durdurulabilir. Ayrıca çoğu, doğumdan sonraki 6 hafta içinde kendiliğinden düzelir. 

İLGİLİ MAKALE

İç Varis Tedavisi

Özer SELİMOĞLU

Merhaba özer bey benim ayaklarımda varis var ve iç varisten ameliyat oldum.Ağrılarım geçmeyince bir kalp ve damar cerrahisine muayene oldum ve derin ... devamı