Doğumun gerçekleşmesinin hemen ardından annede değişiklikler olmaya başlar. Öncelikle hamileliğe ait hormonlar kandan hızlı bir şekilde çekilir. Tiroid hormonu denilen salgı bezinde değişiklikler meydana gelir. Böylece anneni vücudu loğusalığa hazır hale gelir. Annenin bu aşamada süt salgılaması, enerjik ve dirençli olması gerekir. Kadının vücudundaki değişiklikler de bunları sağlamaya yöneliktir. Eğer anne doğumda çok kan kaybetmiş ve kendini bitkin hissediyorsa, doktorları tarafından demir ilaçları önerilir. Kaldı ki bu durumda bile çocuğun ihtiyacı olduğunda anne ayakta olur. Annenin vücudunu loğusalık dönemine hazırlayan değişiklikler, genel olarak 3 ila 4 ay sonunda biter.

VİDEO: DOĞUM HAKKINDA BİLGİLER

Doğumdan sonra görülen bir başka durum ise doğum hüznü denilen ruh halidir. Doğum hüznü bazen tiroid bezinin az çalışmasına bağlı olarak, bazen doğal bir eğilim olarak gelişir. Genellikle zararsız olan ve herhangi bir tedavi gerektirmeyen bu durum, ilerlemesi halinde depresyona dönüşebilir. Bunların dışında hamilelik döneminde kan hacmindeki ve solunum sayısındaki artış, karındaki büyüme gibi değişiklikler doğumdan sonra hızlı bir şekilde azalır. Ciltteki lekelerin kaybolması ise daha uzun bir zamanı gerektirir. Karnın ortasında oluşan çizgi ve çatlaklar ise genellikle kaybolmazlar. Ancak isteyen kadınlar, çeşitli tedavi yöntemlerine başvurarak bunlardan kurtulabilirler. Doğumdan sonraki ilk günlerde, ödemin yanı sıra bebeğin, plasentanın ve amniyo sıvısının ağırlığından kurtulduktan sonra hamilelikte alınan kilonun dörtte bir ila yarısına kadar olan kısmı hemen verilir. Kadınlar genellikle doğumdan 1 sene sonra kilo vermeye başlarlar.

Op. Dr. Aytun AKTAN

slm doktorum facden sizi ekledim ama szi rahatsız ediyorsan özür dilerim bir sorunum var . bebek düşündüğümüz için kontol amaçlı Hasteneye gttim .ka... devamı