Labya (dudaklar), himen (kızlık zarı) veya vajinada meydana gelen şekil bozuklukları plastik cerrahiyle düzeltilebilir. Bu cerrahi türü hem işlevsel hem de estetik nedenlerle yapılabilir.

Doğumdan sonra:

Kadınlar doğumun ardından genelde acı verici skarlaşmayla baş başa kalır: sıklıkla epizyotomi (doğum sırasında vajinayla anüs arasına kesi atılması) veya doğum sırasında yırtılma. Ama labya da zarar görebilir. Acı verici skarlaşmanın revizyonu genital cerrahi işlemlerin en yaygınlarından biridir.

Travma sonucu olarak:

Genital bölgenin skarlaşması da bir kaza (travmadan) kaynaklanır. Cerrahi revizyon çözüm sunabilir. Bu tedavi sadece estetik nedenler için de uygundur. Kendinizi iyi hissetmeniz önemlidir. Her kanının cinsel ilişki sırasında özgüven sahibi olmaya hakkı vardır.

Bu sorunlar hem bireysel hem de benzersizdir ve jinekolog veya plastik cerrah tarafından bu bağlamda değerlendirilmesi gerekir.

Rekonstrüktif işlemler, dini kesimler veya geçmişte yapılmış dikkatsiz operasyondan kaynaklanan doku kaybını telafi etmek için karmaşık cilt greftlerinin veya flap tasarımlarının kullanılmasını gerektirebilir.

İlişki sırasında şiddetli ağrıya neden olabilen skar hipertrofisi (yara izinin aşırı büyümesi) genlde skar dokunun plastik cerrahi revizyonuyla geliştirilebilir. Yeni yara izleri için steroit enjeksiyonları sonuç verebilir. Keloit skarlaşma, sorunu çözmek için radyoterapi tedavisinin yanı sıra revizyon ameliyatı gerektirebilir.

Doktorlar, kişisel ihtiyaçlara en uygun tedaviyi tavsiye edecektir. Çoğu hasta vajina skar revizyon ameliyatının ardından aslında çok mutludur. Estetik gelişimden yararlanırlar, çok daha az ağrı çekerler ya da hiç ağrı yaşamazlar. Yaşam kaliteleri kayda değer ölçüde iyileşir.

Op. Dr. Aytun AKTAN

Karnimiasaya vurdum. Ve vajinamdan kan geldi bunun nedeni hamilelik mi bi yardim edermisiniz bu arada kistimde var kisttende solayi olabilirmi yada il... devamı