Normal doğum yapan kadınların en sık karşılaştıkları sorunlardan biri epizyotomi kesisine veya kontrolsüz doğuma bağlı vajina girişi ve vajina yapısında oluşan kalıcı bozukluklar, haznede genişlemelerdir.
 
Cinsel birliktelikte çiftlerin her ikisi için de problem yaratabilen bu genişleme ve kalıcı bozukluklar idrar kaçırma, tekrarlayan genital enfeksiyonlar, idrar yolu enfeksiyonlarına hatta rahim sarkmasına zemin hazırlayabilmektedir. Bu tür genişlemeler hem cinsel hem de estetik görünüm şikâyetlerine yol açmasına rağmen bunların üzerinde çok az konuşulmaktadır.
 
Bu çoğunlukla utanç duygusundan, bazen de çare olmadığı düşüncesinden kaynaklanmaktadır. Özellikle genç kadınların karşılaştığı ve şikâyetçi olduğu diğer bir sorun genital organ iç dudaklarının normalden sarkık olması veya birinin büyük diğerinin küçük olmasıdır. İç dudaklar bol salgı ve yağ bezleri içeren deri kıvrımları olup görevi vajinayı yabancı cisimlere ve mikroorganizmalara karşı korumak, salgıladığı sıvılar vasıtasıyla vajinanın kurumasını önlemektir.
 
Kadınlık organının iç dudakları normalden büyük ve sarkık olan kadınlar günlük yaşamında fiziksel ve psikolojik açıdan birçok sorunla karşılaşabilmektedirler. İstedikleri iç çamaşırı, dar pantolonu giymekte veya uygun mayo bulmakta güçlük çekebilmektedirler. Ayrıca ağrılı cinsel beraberlik, eşinden – partnerinden utanma ve bölgenin hijyenini sağlamadaki güçlükler sık ifade edilen şikâyetlerdir.
 
Vajina estetiği ameliyatı ve bu konudaki başvurular, talepler kadınlar tarafından son yıllarda epey artmış olup her geçen gün daha çok kadın vajina estetiği (vajen estetiği) yaptırmak için doktorlara başvurmaktadır. Vajina estetiği ve sağlıklı cinsel hayat arasında kurulan bağlantı kadınları böyle bir estetik ameliyatı için arayışa sokmakta ve birçoğu da vajina estetiği (vajen estetiği) ameliyatını olup psikolojik ve cinsel açıdan rahatlamaktadırlar. Bu ameliyata "Vajinoplasti" ameliyatı da denmektedir.
 
İLGİLİ MAKALE

Vajina Estetiği

Op. Dr. Mircan MİROĞLU

Burnumda kırık var estetik dediler estetik fiyatları nedir randevu alabilirmiyiz... devamı