Labya küçültme, kişisel tercihinize göre lokal anestezi veya damar içi sakinleştirici altında gerçekleştirilen günlük bir tedavidir.

Çoğu kadın lokal anestezi seçer ve işlemden hemen sonra eve döner. Damar içi sakinleştirici seçerseniz tedaviden sonra, anesteziden uyanana kadar hasta odalarından birine götürülürsünüz ve aynı akşam eve gidebilirsiniz.

Labyanızın boyutunu kendiniz seçebilirsiniz. Ama labia minoranın biyolojik işlevini unutmamak önemlidir. Bacaklarımızı açtığımızda vajinal deliği korurlar. Dolayısıyla aşırı düzelmeden kaçınmak en iyisidir. İşlem sırasında, vulvanın iç dudakları küçültülür veya daha simetrik hale getirilir. İşlem genelde vajina görüntüsünü iyileştirmek için estetik olmasına rağmen cinsel ilişki sırasında ağrı için de tavsiye edilebilir.

Bazen fazla büyüme, asimetri veya skarlaşma gibi anormalliklerin düzeltilmesi gerekir. Hastanın isteklerine odaklanılır. Yara izleri en az düzeydedir ve normalde görülebilir değildir. Duyarlılık normalde etkilenmez. Unutmayın: İşlev bozukluğu olan vajina deneyimin psikolojik ve ilişkiye dair unsurları ne ameliyattan kaynaklanır ne de onunla tedavi edilebilir.

İşlemler

  • Labya küçültme: Küçük labiayı (iç labya, labia minora) ve/veya dış labyayı (dış labya, labia majora) küçültme.
  • Labyaplasti: Küçük labyanın V şekilli kesiyle küçültülmesi. İçteki derinin daha fazlasını alarak dıştaki daha koyu derinin bir kısmının korunduğu daha kapsamlı bir teknik.
  • Klitoris küçültme: İstenirse klitoristen fazla deri cerrahi olarak alınabilir.

Operasyon sonrası bakım

Çoğu hasta ameliyattan hemen sonra iyi hisseder. Ama en yaygın komplikasyon ameliyatın ilk birkaç saatinde operasyon sonrası kanamadır. Dolayısıyla, operasyondan sonra en az dört saat klinikte kalmanız önerilir.

İşlemden sonra günlük ped takarsınız. Günlük banyo veya hafif, ılık duş iyileşmeyi hızlandırır.

Dikişler kendiliğinden çözülürler, o yüzden fiziksel olarak kaldırılmasına gerek yoktur. Normal aktiviteye labya küçültme durumunda 2 hafta, labyaplasti durumunda 4 hafta sonra yeniden başlanabilir.

Op. Dr. Sinan GÖKER

Merhabalar Hocam Bir aydır kontakt lens kullanıyorum aldığım ilk günden beri sağ gözümde hiç bir problem yaşamazken sol gözümde ağrı,yanma, kaşıntı ha... devamı