İç dudakları (labia minora) aşırı sarkık, orantısız ve büyük olan kadınlar, estetik rahatsızlıktan ve  cinsel ilişki sırasında bu sarkmış dudakların araya girerek kadının acı duymasına da neden olabildiği için ameliyat olmayı  tercih edebilmektedirler. Aşırı büyük olan küçük iç dudaklar zamanla kadının   özgüvenini yitirmesine, cinsel yaşamdan soğumasına,  orgazm güçlüğü çekmesine, hatta cinsel soğukluğa yol açabilmektedir.
Vajina estetiği ile düzeltme ameliyatı çok basit bir operasyon olup genellikle lokal anestezi ile yapılmaktadır. Yaklaşık 30 dakika süren bu operasyon ile sarkmış ,büyük olan dudaklar kesilerek küçültülmekte ve kadın aynı gün normal yaşantısına dönmektedir.Dikişler kendiliğinden erimekte olup sadece pansuman yapılmalıdır.Cinsel yaşama dönmek için 1 ay beklemek gerekmektedir.
Bu ameliyata "labioplasti" veya "küçük dudakların" , "labia minoraların" vajina estetiği de denmektedir
 
Normal doğum yapan kadınların en sık karşılaştıkları sorunlardan biri epizyotomi kesisine veya kontrolsüz doğuma bağlı vajina girişi ve vajina yapısında oluşan kalıcı bozukluklar, haznede  genişlemelerdir. Cinsel birliktelikte çiftlerin her ikisi için de problem yaratabilen bu genişleme ve kalıcı bozukluklar  idrar kaçırma, tekrarlayan genital enfeksiyonlar, idrar yolu enfeksiyonlarına hatta rahim sarkmasına zemin hazırlayabilmektedir. Bu tür genişlemeler  hem cinsel hem de estetik görünüm şikayetlerine yol açmasına rağmen bunların üzerinde çok az konuşulmaktadır. Bu çoğunlukla utanç duygusundan, bazen de çare olmadığı düşüncesinden kaynaklanmaktadır. Özellikle genç kadınların karşılaştığı ve şikayetçi olduğu diğer bir sorun genital organ iç dudaklarının normalden sarkık olması veya birinin büyük diğerinin küçük olmasıdır. İç dudaklar bol salgı ve yağ bezleri içeren deri  kıvrımları olup  görevi vajinayı yabancı cisimlere ve mikroorganizmalara karşı korumak, salgıladığı sıvılar vasıtasıyla vajinanın kurumasını önlemektir.
 
Kadınlık organının iç dudakları normalden  büyük ve sarkık  olan kadınlar günlük yaşamında fiziksel ve psikolojik açıdan birçok sorunla karşılaşabilmektedirler. İstedikleri iç çamaşırı, dar  pantolonu giymekte veya uygun mayo bulmakta güçlük çekebilmektedirler. Ayrıca ağrılı cinsel beraberlik, eşinden – partnerinden utanma ve bölgenin hijyenini sağlamadaki güçlükler sık ifade edilen şikayetlerdir.

Vajina estetiği ameliyatı ve bu konudaki başvurular, talepler  kadınlar tarafından son yıllarda epey artmış olup her geçen gün daha çok kadın vajina estetiği (vajen estetiği) yaptırmak için doktorlara başvurmaktadır. Vajina estetiği ve sağlıklı cinsel hayat arasında kurulan bağlantı kadınları böyle bir estetik ameliya için arayışa sokmakta ve bir çoğu da vajina estetiği (vajen estetiği) ameliyatını olup psikolojik ve cinsel açıdan rahatlamaktadırlar.Bu ameliyata "Vajinoplasti" ameliyatı da denmektedir.
 

Op. Dr. Mircan MİROĞLU

Burnumda kırık var estetik dediler estetik fiyatları nedir randevu alabilirmiyiz... devamı