Rahatlayın! Bütün uyuz kurbanları için iyi haber: Uyuz rahatsızlığı tedavi edilebilir.

Piyasada uyuzu en iyi şekilde tedavi ettiğini vaat eden birçok ürün bulunur.

Bütün bu ürünler kullanılırken etkileri ve yan etkileri ve aynı zamanda uygulanma süreçleri göz önünde bulundurulmalıdır.

Haydi, şimdi uyuz tedavisine ilişkin biraz bilgi edinelim!

Losyonlar gibi birçok uyuz tedavi ürünleri oldukça herkes için uygun fiyatlarda bulunabilir. Oldukça dikkatli olun ve her zaman doktorunuz tarafından verilen önerilere veya ürün paketi üzerindeki talimatlara uyun.

Her bir ürünün uygulanma yöntemi bazen farklılık gösterebilir; fakat en yaygın yöntem ve öneri vücudun boyunda ayak parmaklarına kadar temizlemek için losyon uygulamak ve gece boyunca (8 saat) bu losyonu vücutta bırakmaktır. 8 saat sonra losyonu temizlemek için duş alın veya banyo yapın.

Hamile kadınlar ve çocuklar daha hafif uyuz ilaçlarıyla tedavi edilir. Bütün hastalara temiz kıyafetler giydirilmelidir. Tedaviden iki gün önce uyuz hastalığı bulunan kişinin bütün kıyafetleri, yatak örtüleri ve havluları sıcak suda yıkanmalıdır ve bir kurutucuda kurutulmalıdır. Aynı losyonla 7-10 gün sonra vücudun tekrar tedavi edilmesi gerekebilir.

Önemli bir nokta da uyuz sorunu bulunan kişilerin tedavi edilmesinin yanı sıra bu kişilere yakın olan kişilerin, cinsel partnerlerin ve uyuz sorunu bulunan kişilerle uzun süreli temasta bulunan kişilerin de tedavi edilmesi gerekir. Eğer doktorunuz aile bireylerinin de tedavi edilmesini öneriyorsa aile üyelerinizin sağlığını göz ardı etmeyin.

Uyuz tedavisi etkisini yavaşça gösterir ve kaşıntıları bir anda durdurmak mümkün değildir; fakat kaşıntılar kesinlikle yavaş yavaş azalabilir. Eğer gerekli olursa, doktorunuz ciddi boyutlardaki kaşıntıları rahatlatmak için ek ilaçlar önerebilir. Bu noktaları unutmayın ve dikkatli olun. Etkili bir tedavinin 24-48 saat içerisinde yeni kaşıntılar ve kızarıklıklar ortaya çıkmamalıdır.

Tedaviler topikal “böcek ilacı” uygulamaları, sistemik “tablet” dozları olarak kategorize edilebilir. Bu uyuz tedavileri sigorta kapsamına girer. Çalışmaların da kanıtladığı gibi en az toksin içeren tedavi %10 sülfür merhemi içeren tedavidir. Bu tedavi yönteminin fiyatı oldukça uygundur ve uzun sürede en az yan etkilere neden olur. 

Topikal ilaç tedavileri tüm yaş grupları için uygundur. %5 oranında permetrin içeren topikal kremler sekiz ila on iki saat süreyle vücuda uygulanmalıdır (gece uygulanma en uygun olanıdır). Ardından krem temizlenmelidir.

Bilindiği gibi topikal veya yüzeysel ilaç tedavileri genellikle etkilidir ve yüzden başlayarak vücudun her tarafına tamamen uygulanmalıdır. Özellikle kaşıntıların olduğu bölgelere (vücuttaki katlanma noktaları vb) dikkat edilmelidir.

Eskiden kullanılan uyuz tedavileri arasında heksaklorosiklohekzan kremleri ve losyonları yer alır. Bununla birlikte bu ilaçlardan kaçınılmalıdır; çünkü bu ilaçlar çocuk ve bebeklerde nörotoksik etkiler gösterebilir. Aynı şekilde %5-10 oranında sülfür içeren merhemler de eskiden kullanılan tedaviler arasında yer alır.

Kaşıntıyı azaltmak ve kontrol altına almak için doktorunuz bazı ilaç tedavilerini önerebilir. Umarız uyuz tedavisine ilişkin iyi bilgiler edinebilmişsinizdir. Kendinize iyi bakın!

Uzm. Dr. Henri Griladze

Bir hastada manik depresif major depresyon sanrisal bozukluk donemsel olarak teshis edilebilir mi tesekkurler... devamı