İşte size uyuzla ilgili bazı faydalı bilgiler.

Uyuzun oluşumu, belirtileri ve uyuzdan korunma yöntemleri gibi uyuza ilişkin istediğiniz bütün bilgiler size sadece birkaç saniye uzakta. Haydi, şimdi okumaya başlayın!

Uyuzun nedenlerini öğrenin! Uyuz mikroskobik Sarcoptes scabei böceğinin cildi istila etmesi sonucunda ortaya çıkar. Dünyanın her yerinde bütün ırklardan ve sosyal sınıflardan insanlar uyuza yakalanabilir. 

Uyuz hastaneler, enstitüler, çocuk bakım tesisleri ve bakımevleri gibi kişiler arasında sürekli yakın deri temasının olduğu kalabalık ortamlarda hızla yayılır.    

Evet, uyuz sadece basit bir dokunuş ile kişiden kişiye kolayca yayılabilir.

Uyuz yaş, cinsiyet, ırk veya kişisel temizlik standardı gözetmeksizin sorunu bütün sosyoekonomik düzeyden insanları etkileyebilir. Bu rahatsızlık ara sıra bakım evlerinde, enstitülerde ve çocuk bakım merkezlerinde gözlemlenebilir.

Ayrıca bu uyuz böcekleri uyuz sorunu bulunan kişi tarafından kısa süre önce kullanılan iç çamaşırları veya yatak örtüleri yoluyla dolaylı olarak da bulaşabilir. Uyuzun aynı zamanda cinsel yolla bulaştığını duyunca şaşıracaksınız.

Özellikle geceleri aşırı kaşıntı uyuzun en önemli belirtilerinden bir tanesidir. Vücudun uyuzdan en çok etkilenen bölümleri arasında parmakların araları ve yanları, bilek çevresi, kalçalar, genital bölge, meme uçları, göğüsler, kalçanın alt bölgesi, dirsekler, koltuk altları ve bel bölgesi yer alır.

Daha önce uyuz sorunuyla karşılaşmış kişiler tekrar bu sorunla karşılaştıklarında bir ila dört günde belirtileri gözlemlemeye başlayabilirler. Bununla birlikte daha önce uyuz sorunuyla karşı karşıya kalmayan kişilerde belirtilerin ortaya çıkması iki ila altı hafta alacaktır. Kişi, böcekler ve yumurtaları tedaviyle tamamen temizleninceye kadar bu rahatsızlığı bulaştırabilir.

Rahatlayın! Uyuz en iyi tedbirler alınarak tamamen önlenebilir.

  • Eğer uyuz salgını olduğu belirtildiyse, aile üyelerinizi uyuz belirtilerine karşı kontrol edin. 
  • Eğer çocuğunuzda uyuz varsa, mutlaka okul yetkililerine haber verin; böylece okul uyuz salgınına karşı dikkatli olabilir.
  • Bütün kıyafetlerinizi, yatak örtüleriniz, havlularınızı ve iç çamaşırlarınızı düzenli değiştirip yıkayın.
  • Havlularınız, kıyafetlerinizle yatak örtülerinizi yıkarken sıcak su, enzimler veya boraks kullanın.
  • Çocuklar, kıyafetlerini ve saç fırçaları, taraklar veya havlular gibi diğer kişisel eşyalarını diğer çocuklarla paylaşmamalıdır. 
  • Düzenli olarak saunaya girmeyi deneyin: Banyo yaparken veya eşyalarınızı yıkarken sulandırılmış enzim temizleyiciyi, boraks veya sülfür kullanın.  

Dikkatli Olun! Evet, uyuz sorununun tekrar ortaya çıkma olasılığı oldukça yüksektir. Bu nedenle oldukça dikkatli ve tetikte olmanız, belirtileri düzenli olarak takip etmeniz gerekir.

Yukarıdaki önerilere mümkün olduğunca uymaya çalışın. Bu öneriler uyuzun tekrar ortaya çıkmasını engellemenize yardımcı olur. Uyuz için ilaçlı losyon tedavilerinin uzun süreli koruma sağlamadığını ve tekrar uyuza yakalanmanın her zaman mümkün olduğunu unutmayın. 

İLGİLİ MAKALE

Mantar Bulaşıcıdır

Uzm. Dr. Günnur ÖNARSLAN

LÜTFEN CEVAPLAYIN Merhaba Hocam, ben ölü derilerin sürekli döküldüğünü öğrendikten sonra bu dökülen ölü derilere temas edilerek hastalık bulaşacağına ... devamı