Bir bireyin günde ne kadar suya ihtiyacı olduğu vücut boyutuna, hareketlilik seviyesine ve yerel iklime bağlıdır. Çok az su içmek ciddi sonuçlara neden olabilir. Yeterince su içmenin en iyi yolu gün boyunca içmektir.

Önemi

Yeterince su içmediğiniz zaman sıvı kaybına uğrayabilirsiniz. Baş dönmesi, mide bulantısı ve bitkinlik yaşayabilirsiniz. Organlarınız etkilenebilir ve ciddi vakalarda iflas edebilir.

İşlevi

Su vücudun sıcaklığını düzenler. Ter, idrar, soluk alıp verme ve günlük aktivitelerle su kaybı yaşanır. Bebekler ve yaşlı insanlar sıvı kaybına karşı özellikle savunmasızdır ve aldıkları su miktarı gözlenmelidir.

Güne Yayın

Egzersiz öncesi ve sonrası ve daha sonra gün boyu su içmek önemlidir. Uzun bir bardak su güne başlamak için iyi bir yoldur. İhtiyaç duyulan miktarı bir seferde içmek iyi bir fikir değildir ve toksik olabilir.

Cilt Bakımı, Kaslar, Böbrek Taşları

Gece su içmek cildinizi nemli ve esnek tutacaktır. Böbrek taşlarını önlemeye, kişiyi düzenli tutmaya ve eklemlerle kasların işlerliğini artırmaya yardımcı olur.

Hastalıkla Mücadele

Yatmadan önce büyük bir bardak su, toksinleri uzaklaştırarak hastalık ve enfeksiyon riskini azaltır. Ayrıca, kalp hastalığı riskini azaltmakta yardımcı olabilir.

Enerji

Gece vücudunuzda yeterli sıvı varsa daha iyi dinlenmiş ve daha enerjik uyanırsınız. Yatmadan önce su içmek kilo verme, kas yapımı, yağ yakma ve vücut sıcaklığını kontrol altında tutmaya yardımcı olur. Ayrıca içki mahmurluğuna da iyi gelir.

Prof. Dr. Erhun EYÜBOĞLU

Merhaba Hocam. Ben sürekli büyük ve küçük tuvalete gidiyorum. Yemek yedikten sonra sigara içiyorum her sigara içtikten sonra büyük tuvaletimi yapıyor... devamı