İyi bir kahvaltı size günle yüzleşecek enerjiyi vermeye yardımcı olabilir. Sabah kahvaltısının kilou kontrol etmeye sağladığına dair kanıtlar var. Sağlıklı kahvaltıda yemeniz tavsiye edilen besinler:

1. Yarım yağlı süt ve kuru meyvelerle karıştırılmış yulaf lapası

Yulaf, iyi bir çözünmez liftir ve kandaki kolesterol miktarını azaltmaya yardım edebilir. Yulaf enerjiyi yavaş yavaş salıvererek daha uzun süre tok hissetmenizi sağlar. Bir çorba kaşığı kuru meyve de günlük meyve ihtiyacınızın 5’te 1’ini tamamlar.

2. Müsli, taze meyve ve yağsız yoğurt

Müslinize eklenen meyveler günlük meyvenizin 5’te 1’ini karşılar. Yağsız yoğurt kalsiyum ve protein içerir, yağsızdır, böylece güne sağlıklı başlatır.

3. Yarım yağlı sütle birlikte kahvaltılık tam tahıllar

Kahvaltılık tam tahıllar iyi bir lif kaynağıdır, sizi daha uzun süre tok tutabilirler. Vitamin ve minerallerle zenginleştirilmiş bir kahvaltılık tahıl seçin.

4. Tam tahıllı ekmekle ve yağsız sürülmelikle birlikte haşlanmış yumurta

Sağlıklı ve dengeli bir beslenmenin parçası olarak yumurtaları iyi bir seçimdir. Yumurtalar, iyi bir protein, mineral ve A, D vitamini, riboflavin kaynağıdır. Tam tahıllı ekmek B vitamini, E vitamini, lif ve bol mineral içerir. Beyaz ekmek de bol vitamin ve mineral içerir ama tam tahıllı, kepekli veya esmer ekmekten daha vitaminlidir.

5. Tam tahıllı simit üstüne ızgara mantar ve domatesler

Mantar ve domatesleri ızgarada pişirmek, pişirmenin hem hızlı hem de sağlıklı bir yoludur. Tam tahıllı simit B vitaminleri, E vitamini, lif ve bol mineral içerir.

Uzm. Dr. Engin TÜRKMEN

Sayın Uzm.Dr.Engin Türkmen, 52yaşındayım.Amacım kilo vermek değil,sağlıklı yaşayabilmektir. Günde 2 defa 45er dakika tempolu yürüyüş ile günde 3 defa ... devamı