Uyku esnasında solunum duraklamaları, şiddetli horlamalar ve iç çekme gibi belirtilerle kendini gösteren uyku apnesi sinir sistemindeki veya solunum yollarındaki tıkanıklık nedeniyle meydana gelebilir. Yaşlı veya şişman insanlarda daha çok görülse de genç ve çocuk yaştaki bireylerde de görülmektedir. Uyku apnesi erken teşhis edilmezse zamanla kalp krizi, felç, iktidarsızlık, düzensiz kalp atışları gibi rahatsızlıklar oluşabilir.

Uyku Apnesi Belirtileri 
Ciddi bir rahatsızlık olan uyku apnesi belirtilerini bilmek ve erken teşhis edilmesini sağlamak oldukça önemlidir. İşte uyku apnesinin başlıca belirtileri;

Solunum Duraklamaları
Uyku apnesinin en önemli belirtilerinden ilki solunum duraklamalarıdır. Uyku esnasında 10 sn veya1 dakika kadar sürebilen solunum durması ile oksijen azalır karbondioksit artar böyle bir durumda hasta boğulma hissi yaşar.

Horlama
Normal bir insanın yorgunluk gibi hafif etmenlerle çıkardığı seslerden farklı olarak gürültülü horlamalar gözlemlenir.

Aşırı Uyku Hali
Gece sağlıklı ve kaliteli uyku uyuyamayan hastalar uyandıklarında kendilerini hiç uyumamış gibi yorgun hissederler. Bu durum trafiğe çıkan hastalar için oldukça tehlikelidir zira büyük kazalara sebebiyet verebilirler.  

Op. Dr. Aytuğ ALTUNDAĞ

merhaba yaklaşık 2 yıl önce sabahları uykusuz uyanmak gün içinde aşırı yorgunluk ve uyku esnasında aşırı horlama nedeni ile uyku labaratuvarına gittim... devamı